VSDS
VSDS
Belimo

Ako vybrať tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá sú v posledných rokoch stále viac preferovanou voľbou vykurovacích systémov. A to ako pre novostavby, tak pri rekonštrukcii budov alebo revitalizáciu vykurovacích riešení.

Ako vybrať tepelné čerpadlo?

Foto: Panasonic

Jedná sa o štátom podporovaný spôsob vykurovania a užívateľom vie ušetriť peniaze na nákladoch za energie. Aké čerpadlo je ale vhodné pre vašu domácnosť? Tu je 5 kľúčových oblastí, na ktoré by ste sa mali pri výbere (kvalitného) tepelného čerpadla zamerať.

Typ čerpadla

Najobľúbenejším typom čerpadiel, ktoré sa rozdeľujú podľa spôsobu získavania tepla z okolitého prostredia, sú tepelné čerpadlá vzduch-voda. Ako označenie napovedá, k ohrevu na kúrenie a ohrev TÚV je získavané teplo z vonkajšieho vzduchu.

Medzi ďalšie systémy patria zem-voda (zdrojom tepla je zemný kolektor / geotermálny vrt), voda-voda (využívajú sa dve studne, výnimočne povrchová voda) a vzduch-vzduch, čo sú z užívateľského hľadiska klimatizácie, ktoré vie chladiť aj kúriť.

Hlavné faktory, ktoré je nutné pred voľbou typu zvážiť, patrí vhodnosť pre danú nehnuteľnosť, dostupnosť zdroja (možnosť vyhĺbiť studňu, položiť kolektor a pod.), náročnosť inštalácie a cena.

"Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú obľúbené nielen preto, že patria medzi systémy, podporované dotačnými programami, ale predovšetkým pre svoju vysokú účinnosť a v podstate ideálnym pomerom cena / výkon," hovorí Radek Vanduch, hlavný technik spoločnosti Panasonic Heating & Cooling.

Výkon

Poddimenzovanie výkonu čerpadla znamená, že tepelné čerpadlo nebude schopné v rade situácií dodať dostatočné teplo, či ohriať vodu na požadovanú teplotu. Ide o kritický parameter, ktorý vychádza z informácií a technického prevedenia stavby.

Dôležité pre správnu voľbu sú informácie o tepelnej stratovosti budovy, ktorú v nových budovách nájdete v tzv. Energetickom certifikáte (štítku) budovy. U starších budov často chýba dokumentácia, podľa ktorej možno plnohodnotne postupovať, ale skúsený inštalačný technik je schopný po prehliadke budovy veľmi presne odhadnúť vaše potreby.

Tiež má k dispozícii softvér ako je Aquarea Designer, ktorý využíva dostupné údaje (obytná plocha, vek stavby, plocha okien, použitá stavebnina, materiál izolácie), pre čo najpresnejší výpočet straty.

"Pravdepodobnosť straty budovy je logicky kritickým parametrom. Ak má dom stratovosť 12 kW, čerpadlo s výkonom 9 kW ho skrátka nevykúri, "vysvetľuje Vanduch.

Parametre čerpadla

Základným parametrom čerpadla je jeho nominálny výkon v kW, ktorý tiež predstavuje maximálny výkon čerpadla pri presne stanovených podmienkach - teda určitej vonkajšej teplote a teplote vykurovacej vody.

"Počas roka sa teplota vonkajšieho vzduchu samozrejme mení, ale výkon čerpadla zostáva rovnaký. Preto u čerpadiel hľadajte údaje, pri akej vonkajšej teplote pod nulou sú schopné ešte dodávať teplú vodu bez záložných systémov a akú má voda teplotu.

My s ohľadom na špecifické oblasti máme v ponuke napríklad aj čerpadlá navrhnuté pre vysoký výkon, aj keď s menšou efektivitou, ktoré ale môžete používať vo vysokohorskom prostredí počas zimných mesiacov bez toho, aby ste sa báli, či potečie dostatočne teplá voda, "dodáva Vanduch.

Ďalšími dôležitými údajmi sú COP a EER, čo sú účinnosti čerpadla v režimoch kúrenie, resp. chladenie. COP uvádza, koľkokrát viac tepla systém vyprodukuje na dodanú jednotku elektrickej energie.

"COP 2,5 napríklad znamená, že z 1 kW dodanej elektrickej energie vyrobí tepelné čerpadlo 3 kW tepla," vysvetľuje Vanduch.

Účinnosť predstavuje podiel výkonu a príkonu celého systému. Do výpočtu by teda mali byt zahrnuté príkon obehového čerpadla, bivalentného zdroja a odmrazovanie. V prípade vynechania niektorej časti totiž môže jednoducho dôjsť k poddimenzovaniu systému.

VIESSMANN

Celoročná prevádzka

V nedávnej dobe sa medzi udávané parametrami zaradili SCOP (sezónny faktor vykurovania) a SEER (priemerná sezónna energetická účinnosť chladenia).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: ENERGOFÓRUM® 2021

Pozvánka na konferenciu: ENERGOFÓRUM® 2021

Najväčšie osobnosti slovenskej energetiky budú diskutovať na 15. ročníku konferencie pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Podujatie bude možné premiérovo sledovať online.

Implementácia Monte-Carlo simulácie do procesov obchodovania s energetickými komoditami

Implementácia Monte-Carlo simulácie do procesov obchodovania s energetickými komoditami

Situácia na trhoch s energetickými komoditami sa dynamicky mení. Preto je nevyhnutné mať k dispozícii nástroje, ktoré umožnia nielen rozpoznať zmenu trhu, ale aj simulovať takéto situácie na trhu a posúdiť ich vplyv na obchodné portfólio.

VSE ubezpečuje zákazníkov, že dodávka elektriny je pre nich zabezpečená

VSE ubezpečuje zákazníkov, že dodávka elektriny je pre nich zabezpečená

Východoslovenská energetika zabezpečí plynulú dodávku elektriny. Zo strany zákazníkov spoločnosti SLOVAKIA ENERGY nie sú potrebné žiadne úkony.