Ako vybrať tepelné čerpadlo? | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo

Ako vybrať tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlá sú v posledných rokoch stále viac preferovanou voľbou vykurovacích systémov. A to ako pre novostavby, tak pri rekonštrukcii budov alebo revitalizáciu vykurovacích riešení.

Ako vybrať tepelné čerpadlo?

Foto: Panasonic

Jedná sa o štátom podporovaný spôsob vykurovania a užívateľom vie ušetriť peniaze na nákladoch za energie. Aké čerpadlo je ale vhodné pre vašu domácnosť? Tu je 5 kľúčových oblastí, na ktoré by ste sa mali pri výbere (kvalitného) tepelného čerpadla zamerať.

Typ čerpadla

Najobľúbenejším typom čerpadiel, ktoré sa rozdeľujú podľa spôsobu získavania tepla z okolitého prostredia, sú tepelné čerpadlá vzduch-voda. Ako označenie napovedá, k ohrevu na kúrenie a ohrev TÚV je získavané teplo z vonkajšieho vzduchu.

Medzi ďalšie systémy patria zem-voda (zdrojom tepla je zemný kolektor / geotermálny vrt), voda-voda (využívajú sa dve studne, výnimočne povrchová voda) a vzduch-vzduch, čo sú z užívateľského hľadiska klimatizácie, ktoré vie chladiť aj kúriť.

Hlavné faktory, ktoré je nutné pred voľbou typu zvážiť, patrí vhodnosť pre danú nehnuteľnosť, dostupnosť zdroja (možnosť vyhĺbiť studňu, položiť kolektor a pod.), náročnosť inštalácie a cena.

"Tepelné čerpadlá vzduch-voda sú obľúbené nielen preto, že patria medzi systémy, podporované dotačnými programami, ale predovšetkým pre svoju vysokú účinnosť a v podstate ideálnym pomerom cena / výkon," hovorí Radek Vanduch, hlavný technik spoločnosti Panasonic Heating & Cooling.

Výkon

Poddimenzovanie výkonu čerpadla znamená, že tepelné čerpadlo nebude schopné v rade situácií dodať dostatočné teplo, či ohriať vodu na požadovanú teplotu. Ide o kritický parameter, ktorý vychádza z informácií a technického prevedenia stavby.

Dôležité pre správnu voľbu sú informácie o tepelnej stratovosti budovy, ktorú v nových budovách nájdete v tzv. Energetickom certifikáte (štítku) budovy. U starších budov často chýba dokumentácia, podľa ktorej možno plnohodnotne postupovať, ale skúsený inštalačný technik je schopný po prehliadke budovy veľmi presne odhadnúť vaše potreby.

Tiež má k dispozícii softvér ako je Aquarea Designer, ktorý využíva dostupné údaje (obytná plocha, vek stavby, plocha okien, použitá stavebnina, materiál izolácie), pre čo najpresnejší výpočet straty.

"Pravdepodobnosť straty budovy je logicky kritickým parametrom. Ak má dom stratovosť 12 kW, čerpadlo s výkonom 9 kW ho skrátka nevykúri, "vysvetľuje Vanduch.

Parametre čerpadla

Základným parametrom čerpadla je jeho nominálny výkon v kW, ktorý tiež predstavuje maximálny výkon čerpadla pri presne stanovených podmienkach - teda určitej vonkajšej teplote a teplote vykurovacej vody.

"Počas roka sa teplota vonkajšieho vzduchu samozrejme mení, ale výkon čerpadla zostáva rovnaký. Preto u čerpadiel hľadajte údaje, pri akej vonkajšej teplote pod nulou sú schopné ešte dodávať teplú vodu bez záložných systémov a akú má voda teplotu.

My s ohľadom na špecifické oblasti máme v ponuke napríklad aj čerpadlá navrhnuté pre vysoký výkon, aj keď s menšou efektivitou, ktoré ale môžete používať vo vysokohorskom prostredí počas zimných mesiacov bez toho, aby ste sa báli, či potečie dostatočne teplá voda, "dodáva Vanduch.

Ďalšími dôležitými údajmi sú COP a EER, čo sú účinnosti čerpadla v režimoch kúrenie, resp. chladenie. COP uvádza, koľkokrát viac tepla systém vyprodukuje na dodanú jednotku elektrickej energie.

"COP 2,5 napríklad znamená, že z 1 kW dodanej elektrickej energie vyrobí tepelné čerpadlo 3 kW tepla," vysvetľuje Vanduch.

Účinnosť predstavuje podiel výkonu a príkonu celého systému. Do výpočtu by teda mali byt zahrnuté príkon obehového čerpadla, bivalentného zdroja a odmrazovanie. V prípade vynechania niektorej časti totiž môže jednoducho dôjsť k poddimenzovaniu systému.

VIESSMANN

Celoročná prevádzka

V nedávnej dobe sa medzi udávané parametrami zaradili SCOP (sezónny faktor vykurovania) a SEER (priemerná sezónna energetická účinnosť chladenia).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Predaj tepelných čerpadiel rastie, stále viac sa budú používať v modernizovaných budovách

Predaj tepelných čerpadiel rastie, stále viac sa budú používať v modernizovaných budovách

Vlani sa v Európe predalo 568-tisíc tepelných čerpadiel. Do roku 2030 sa má toto číslo zdvojnásobiť.

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Ako dokáže správca budovy znížiť spotrebu a náklady na energie? Mapovali sme možnosti

Viaceré opatrenia sa dajú zrealizovať rýchlo a efekt môžu priniesť už v najbližšej vykurovacej sezóne.

Skupina VSE Holding pozýva na Profesia days 2022

Skupina VSE Holding pozýva na Profesia days 2022

Skupina VSE Holding sa v dňoch 5. a 6. októbra 2022 v priestoroch košického Kulturparku predstaví ako zamestnávateľ, ktorému záleží na zamestnancoch i na udržateľnom podnikaní.