Kachle s terciárnym spaľovaním sú drahšie, ale dokážu využiť až viac ako 75 % energie.
Ako byť vo vykurovaní nezávislý? Možnosťou je inštalácia nezávislého zdroja vykurovania. Tým najbežnejším je inštalácia kachlí, krbu alebo krbových kachlí. Pri správnom výbere ušetríte desiatky eur ročne a navyše vďaka spaľovaniu obnoviteľných zdrojov, najmä dreva, štiepky alebo drevených brikiet sa správate šetrne k prírode. V kachliach, ktoré vedia toto palivo dokonale využiť, zostane iba jedno percento popola.
„Krbové kachle sú samostatne stojace a kúri sa v nich výhradne drevenými briketami alebo ekobriketami. Uhlie neodporúčam, pretože sa veľmi často stávalo, že sa v kachliach vytvorila taká horúčava, že sa prepálili a zničili,“ vysvetľuje Marcela Bínová, špecialistka na kachle a vykurovanie v projektových marketoch Hornbach.
Do miestnosti, kde sa nachádzajú krbové kachle, sa vždy odporúča inštalovať požiarne čidlo. Alternatívou ku krbovým kachliam sú krbové vložky. Tie je nutné ešte obstavať špeciálnym materiálom a obložiť napríklad keramickými kachličkami. Vložka potom vyzerá ako uzavretý krb. Je ju tiež možné vložiť do existujúceho otvoreného krbu.
Cenový rozdiel krbových kachlí sa odráža na kvalite:
- Kachle s obyčajným spaľovaním sú lacnejšou verziou kachlí, ktoré premenia maximálne 50 - 60 % energie na teplo, zvyšok "vyletí komínom".
- Kachle s terciálnym spaľovaním sú drahšie, ale dokážu využiť 76-90 % energie. Vyššia investícia sa vráti vašej peňaženke aj prírode.
- Teplovzdušné kachle dokážu vďaka cirkulácii vzduchu nasávať studený vzduch, ktorý ohrejú a teplý ho vyfukujú späť do miestnosti. Rýchlejšie tak vykúria miestnosť.
- Sálavé kachle sa po zakúrení rozpália a sálajú teplo okolo seba.
- Kachle s núteným obehom vzduchu majú zabudovaný ventilátor, ktorý rozvádza horúci vzduch po dome. Potrebujete len teplovzdušne zaizolovavé potrubie, tvarovky, zberače s filtrami a ideálne odborníka, ktorý všetko zostaví.
- Kachle s teplovodným výmenníkom – to je zariadenie vo vnútri kachlí, na ktoré je možné pripojiť vodovodné rúry a nimi viesť teplo do radiátorov v okolitých miestnostiach. Pokiaľ chcete, aby sa teplo z krbovej vložky šírilo do okolitých izieb, môžete si zaobstarať kachle s teplovodným výmenníkom alebo použiť rozvod teplého vzduchu.
Ako inštalovať krbové kachle?
Inštalácia krbových kachlí nie je zložitá. V zásade k tomu potrebujete štyri veci – dostatočný priestor, samotné krbové kachle, dymovod a funkčný komín. „Krbové kachle bývajú neveľkých rozmerov, avšak veľkej váhy. Napríklad štandardné liatinové krbové kachle môžu vážiť aj 100kg a tak si pred inštaláciou zaistite dostatočnú silu na manipuláciu,“ upozorňuje Marcela Bínová z Hornbachu.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.