Vykurovanie domu krbovým telesom môže zvýšiť jeho energetickú hospodárnosť | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo

Vykurovanie domu krbovým telesom môže zvýšiť jeho energetickú hospodárnosť

Analýza porovnáva zdroje tepla v rodinnom dome energetickej triedy A1 a zmeny nutné k preradeniu do vyššej triedy A0 s takmer nulovou potrebou energie.

Vykurovanie domu krbovým telesom môže zvýšiť jeho energetickú hospodárnosť

Foto: Fotolia

Niektorí majitelia rodinných domov v energetickej triede A1 sa po zavedení štátnej dotácie pre domy s takmer nulovou potrebou energie začali viac zaujímať o realizovanie úprav domu tak, aby sa aj oni mohli uchádzať o podporu pre rodinné domy najvyššej energetickej triedy A0.

Jedná sa najmä o domy postavené v územiach bez plynofikácie a využívajúce ako zdroj tepla a teplej vody elektrickú energiu. Okrem toho od roku 2021 sa budú môcť navrhovať a stavať budovy už iba v takomto štandarde.

Energetická trieda domu závisí okrem tepelnotechnických vlastností plášťa aj od zdroja vykurovania a ohrevu vody. Aký vplyv na energetickú hospodárnosť rodinného domu a zaradenie do energetickej triedy má používanie vetrania s rekuperáciou vzduchu, vykurovania krbovým telesom v kombinácii s plynovým kotlom? Na tieto otázky hľadali odpoveď vedci zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Plynový kotol, podlahové vykurovanie

Ako modelový príklad slúžil jednopodlažný rodinný dom s garážou s podlahovou plochou 123 metrov štvorcových. Potreba tepla na vykurovanie domu vychádzala z dvoch možností: bez využívania vetrania s rekuperáciou vzduchu alebo s používaním tejto technológie. Merná spotreba tepla v dome v takomto prípade predstavuje takmer o 50 % menej ako v prípade bez rekuperácie vzduchu.

Existujúcim zdrojom tepla v rodinnom dome je závesný kondenzačný kotol s inštalovaným elektrickým príkonom 67 W a ekvitermickou reguláciou. Realizované je podlahové vykurovanie mokrým systémom, pričom každá miestnosť v dome je ovládaná cez zónovú reguláciu. Teplú vodu pripravuje zásobníkový ohrievač s objemom 125 litrov. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.