VSDS
DTE
INNOGY

Vykurovanie domu krbovým telesom môže zvýšiť jeho energetickú hospodárnosť

Analýza porovnáva zdroje tepla v rodinnom dome energetickej triedy A1 a zmeny nutné k preradeniu do vyššej triedy A0 s takmer nulovou potrebou energie.

Vykurovanie domu krbovým telesom môže zvýšiť jeho energetickú hospodárnosť

Foto: Fotolia

Niektorí majitelia rodinných domov v energetickej triede A1 sa po zavedení štátnej dotácie pre domy s takmer nulovou potrebou energie začali viac zaujímať o realizovanie úprav domu tak, aby sa aj oni mohli uchádzať o podporu pre rodinné domy najvyššej energetickej triedy A0.

Jedná sa najmä o domy postavené v územiach bez plynofikácie a využívajúce ako zdroj tepla a teplej vody elektrickú energiu. Okrem toho od roku 2021 sa budú môcť navrhovať a stavať budovy už iba v takomto štandarde.

Energetická trieda domu závisí okrem tepelnotechnických vlastností plášťa aj od zdroja vykurovania a ohrevu vody. Aký vplyv na energetickú hospodárnosť rodinného domu a zaradenie do energetickej triedy má používanie vetrania s rekuperáciou vzduchu, vykurovania krbovým telesom v kombinácii s plynovým kotlom? Na tieto otázky hľadali odpoveď vedci zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave.

Plynový kotol, podlahové vykurovanie

Ako modelový príklad slúžil jednopodlažný rodinný dom s garážou s podlahovou plochou 123 metrov štvorcových. Potreba tepla na vykurovanie domu vychádzala z dvoch možností: bez využívania vetrania s rekuperáciou vzduchu alebo s používaním tejto technológie. Merná spotreba tepla v dome v takomto prípade predstavuje takmer o 50 % menej ako v prípade bez rekuperácie vzduchu.

Existujúcim zdrojom tepla v rodinnom dome je závesný kondenzačný kotol s inštalovaným elektrickým príkonom 67 W a ekvitermickou reguláciou. Realizované je podlahové vykurovanie mokrým systémom, pričom každá miestnosť v dome je ovládaná cez zónovú reguláciu. Teplú vodu pripravuje zásobníkový ohrievač s objemom 125 litrov. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2020 - aktualizovaná

Šiesty ročník konferencie s podtextom „Prínosy energetického manažmentu k úsporám energie“ sa uskutoční 2. - 4. septembra tohto roku v Grand hoteli Permon v Podbanskom.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Pozvánka na konferenciu: VSE unIT Conference 2020

Tretí ročník úspešnej konferencie, spájajúcej IT a biznis na medzinárodnej úrovni, bude prebiehať počas troch popoludní, od 9. do 11. júna vo virtuálnej podobe.