INNOGY
VSDS
INNOGY

Ako hodnotí ministerstvo tento rok v oblasti energetiky?

Blíži sa koniec roka, a preto sme sa rozhodli poobhliadnuť za uplynulými 12 mesiacmi. Oslovili sme ministerstvo hospodárstva s tým, že ako hodnotí rok 2014 z pohľadu energetiky. Rovnako tak sme sa zaujímali, čo nás čaká v tomto sektore v budúcom roku.

Ako hodnotí ministerstvo tento rok v oblasti energetiky?

Fotolia

Energetická efektívnosť

Podľa hovorkyne rezortu hospodárstva Miriam Žiakovej za dôležité na ministerstve hospodárstva považujú schválenie Akčného plánu energetickej efektívnosti na roky 2014 – 2016. Takzvaný tretí akčný plán vyhodnocuje opatrenia energetickej efektívnosti v rokoch 2011-2013, navrhuje nové a pokračujúce opatrenia na ďalšie trojročné obdobie 2014-2016, resp. do roku 2020.

Zároveň informuje o implementácii smernice 2012/27/EÚ o energetickej efektívnosti v SR. V 2011-2013 bolo možné na základe jednotlivých realizovaných projektov a opatrení vyhodnotiť úspory energie vo výške až 81% zo stanoveného cieľa úspor energie.

Na základe jednotlivých projektov bolo možné naplánovať opatrenia na ďalšie 3-ročné obdobie (2014-2016) tak, že bude možné plniť 85% cieľa úspor energie v konečnej energetickej spotrebe. Do roku 2016 bude možné plniť cieľ úspor energie v primárnej energetickej spotrebe, avšak iba za podmienky výrazného príspevku súkromného sektora tak na strane spotreby, ako aj premeny, prenosu a distribúcie,“ priblížila Žiaková.

Dodávky ropy z Ruska

Ministerstvo hospodárstva pozitívne hodnotí aj to, že vláda v novembri schválila Energetickú politiku SR, ktorá vytýčila smerovanie Slovenskej republiky vo všetkých oblastiach do roku 2035. Jej strategickým cieľom je dosiahnuť konkurencieschopnú nízkouhlíkovú energetiku zabezpečujúcu bezpečnú spoľahlivú a efektívnu dodávku všetkých foriem energie za prijateľné ceny s prihliadnutím na ochranu odberateľa a trvalo udržateľný rozvoj.

Z ekonomického hľadiska je vítaným krokom dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o spolupráci v oblasti dlhodobých dodávok ropy z Rusku na Slovensko a tranzitu ruskej ropy cez naše územie,“ povedala Žiaková. Podľa nej je dohoda postavená na vzájomnej výhodnosti, mala by zabezpečiť stabilné a spoľahlivé dodávky ropy do 31. decembra 2029.

Uzatvorenie tejto zmluvy by malo posilniť medzinárodný význam Slovenska ako tranzitnej krajiny v oblasti energetických surovín a taktiež vytvoriť dlhodobú perspektívu ekonomického, resp. efektívneho využívania ropovodu Družba na našom území.

Plynové prepojenie

Rezort pozitívne hodnotí aj realizáciu projektu plynového prepojenia Slovenska a Maďarska, ktoré je v záverečnej fáze. Do komerčnej prevádzky má byť uvedený od začiatku budúceho roka. Projekt má zásadný význam nielen pre nás a našich južných susedov, ale aj pre región juhovýchodnej Európy, keďže umožňuje napojiť Slovensko na budúce trasy južného plynárenského koridoru a štátom na juh od SR poskytuje možnosť diverzifikácie prepravnej trasy smerom zo severu. Nemožno zabudnúť ani na reverzné prepojenie s Ukrajinou.

V budúcom roku chce ministerstvo naplno rozbehnúť aj spojenie s Poľskom. Momentálne sa pripravujú potrebné štúdie a vypracovávajú sa analýzy o cezhraničnom prerozdelení nákladov.

V neposlednom rade ministerstvo pozitívne hodnotí zahájenie prípravných prác v rámci elektrizačných prepojení medzi Slovenskom a Maďarskom.

A čo problémy?

Na druhej strane rezort sa nechcel vyjadriť k problémom, ktoré vyvstali v priebehu tohto roka. Rozhodne ďalšie navyšovanie rozpočtu pri výstavbe elektrárne v Mochovciach o 800 miliónov nie je pozitívne. Ani samotný predaj akcií Slovenských elektrární, ktoré vlastní taliansky Enel, zatiaľ neprebieha podľa plánov. Na záver nemožno zabudnúť ani na prevzatie SPP matky štátom. Až nasledujúce roky totiž ukážu, do akej miery bol tento obchod zo strany Slovenska nevýhodný.

Značky
MH SR

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.