Ako bude vyzerať podpora kombinovanej výroby elektriny a tepla v budúcnosti? | ENERGIE-PORTAL.SK
Prednáška CEQLS | Gunther Schnabl
VSDS
INNOGY

Ako bude vyzerať podpora kombinovanej výroby elektriny a tepla v budúcnosti?

Značnú časť TPS tarify tvoria aj doplatky pre KVET zdroje. MH SR by chcelo predĺžiť ich prevádzkovú podporu za určitých podmienok.

Ako bude vyzerať podpora kombinovanej výroby elektriny a tepla v budúcnosti?

Foto: Energie-portal.sk

Zdroje kombinovanej výroby elektriny a tepla sú dôležitou súčasťou slovenskej energetiky. KVET, podobne ako obnoviteľné zdroje, sú podporované cez TPS tarifu v koncovej cene elektriny, ktorú platí spotrebiteľ. Ktoré spoločnosti inkasujú každoročne najviac na doplatku cez výkupnú cenu elektriny? Ako bude vyzerať podpora týchto zdrojov v budúcnosti?

Energie-portal.sk aktualizuje každoročne rebríček spoločností s najvyššou sumou doplatku cez výkupnú cenu. V roku 2020 sa kogeneračné zdroje umiestnili na prvých šiestich miestach. Podľa odhadov ÚRSO najviac na doplatku v tomto roku získajú spoločnosti Ferroenergy (dcéra US Steel), PPC Energy, tepláreň v Považskej Bystrici, Košiciach a spoločnosť Veolia Energia Levice. Týchto pár spoločností zinkasuje zhruba 60 miliónov eur za elektrinu vyrobenú primárne z plynu, uhlia, či hutníckeho plynu.

Najväčší objem vyprodukovanej elektriny na doplatok (odhad pre tento rok je 1,7 TWh) zabezpečujú kogeneračné zdroje, kde primárnym zdrojom je zemný plyn. Títo prevádzkovatelia by mali v tomto roku dostať spolu 77 miliónov eur cez TPS tarifu.

Spolu s ďalšími zdrojmi (najmä teplárne kombinujúce plyn s uhlím, biomasou a spoločnosť Ferroenergy využívajúca hutnícky plyn, zemný plyn a uhlie) tak celková podpora KVET-u prevyšuje 100 miliónov eur ročne.

KVET ako poskytovateľ podporných služieb

Zdroje kombinovanej výroby elektriny a tepla predstavujú nielen účinný spôsob produkcie energie, ale majú aj dôležitú úlohu pri stabilizovaní siete. Takáto funkcia bude s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov veľmi žiadaná.

VIESSMANN

“Pri kogenerácii sa spoliehame najmä na definíciu nových účastníkov trhu, kde sa hovorí aj o agregátoroch. Tento subjekt by mohol konečne združiť aj menšie kogeneračné jednotky, ale aj iné zdroje, a poskytovať určitý regulačný rozsah v rámci podporných služieb alebo sekundárneho trhu. KVET zdroje sú veľmi podstatné pre budúce nastavenie trhového dizajnu,” objasňuje postoj prevádzkovateľa prenosovej sústavy Michal Pokorný, vrchný riaditeľ úseku SED a obchodu v SEPS.

Medzi kombinovanú výrobu elektriny a tepla nepatria iba veľké teplárenské zdroje. Takéto zdroje rôznych výkonov sa používajú aj v priemyselných podnikoch, komerčných prevádzkach, miestnych energosystémoch či nemocniciach. 

Predplatné Energie-portal.sk

“KVET sme pôvodne chceli zaradiť medzi lokálny zdroj pri príprave legislatívy. Pretože sme vnímali, že ak si chce niekto vyrábať elektrinu pre seba, nemusí to byť iba obnoviteľný zdroj. Prosumer, ako nový účastník trhu, by nemal byť fixovaný iba na OZE,” uviedol Ján Karaba počas diskusného panela na seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2021”.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dvojica energofiriem na Slovensku buduje „smart grid.“ Sieť má uľahčiť aj pripájanie OZE

Dvojica energofiriem na Slovensku buduje „smart grid.“ Sieť má uľahčiť aj pripájanie OZE

Technológie inteligentných sietí majú okrem iného priniesť flexibilnejšie riadenie sústav a pomôcť pri predchádzaní poruchám.

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku získala veľkého investora

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku získala veľkého investora

Do projektu vstupuje skupina, ktorá pôsobí aj v dodávkach a distribúcii elektriny.

Ako je Slovensko pripravené na masívny výpadok elektriny? Energetici otestovali „štart z tmy“

Ako je Slovensko pripravené na masívny výpadok elektriny? Energetici otestovali „štart z tmy“

Do skúšky sa zapojila jadrová aj vodná elektráreň.