INNOGY
VSDS
INNOGY

Ako bude vyzerať podpora kombinovanej výroby elektriny a tepla v budúcnosti?

Značnú časť TPS tarify tvoria aj doplatky pre KVET zdroje. MH SR by chcelo predĺžiť ich prevádzkovú podporu za určitých podmienok.

Ako bude vyzerať podpora kombinovanej výroby elektriny a tepla v budúcnosti?

Foto: Energie-portal.sk

Zdroje kombinovanej výroby elektriny a tepla sú dôležitou súčasťou slovenskej energetiky. KVET, podobne ako obnoviteľné zdroje, sú podporované cez TPS tarifu v koncovej cene elektriny, ktorú platí spotrebiteľ. Ktoré spoločnosti inkasujú každoročne najviac na doplatku cez výkupnú cenu elektriny? Ako bude vyzerať podpora týchto zdrojov v budúcnosti?

Energie-portal.sk aktualizuje každoročne rebríček spoločností s najvyššou sumou doplatku cez výkupnú cenu. V roku 2020 sa kogeneračné zdroje umiestnili na prvých šiestich miestach. Podľa odhadov ÚRSO najviac na doplatku v tomto roku získajú spoločnosti Ferroenergy (dcéra US Steel), PPC Energy, tepláreň v Považskej Bystrici, Košiciach a spoločnosť Veolia Energia Levice. Týchto pár spoločností zinkasuje zhruba 60 miliónov eur za elektrinu vyrobenú primárne z plynu, uhlia, či hutníckeho plynu.

Najväčší objem vyprodukovanej elektriny na doplatok (odhad pre tento rok je 1,7 TWh) zabezpečujú kogeneračné zdroje, kde primárnym zdrojom je zemný plyn. Títo prevádzkovatelia by mali v tomto roku dostať spolu 77 miliónov eur cez TPS tarifu.

Spolu s ďalšími zdrojmi (najmä teplárne kombinujúce plyn s uhlím, biomasou a spoločnosť Ferroenergy využívajúca hutnícky plyn, zemný plyn a uhlie) tak celková podpora KVET-u prevyšuje 100 miliónov eur ročne.

KVET ako poskytovateľ podporných služieb

Zdroje kombinovanej výroby elektriny a tepla predstavujú nielen účinný spôsob produkcie energie, ale majú aj dôležitú úlohu pri stabilizovaní siete. Takáto funkcia bude s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov veľmi žiadaná.

Viessmann rezerva

“Pri kogenerácii sa spoliehame najmä na definíciu nových účastníkov trhu, kde sa hovorí aj o agregátoroch. Tento subjekt by mohol konečne združiť aj menšie kogeneračné jednotky, ale aj iné zdroje, a poskytovať určitý regulačný rozsah v rámci podporných služieb alebo sekundárneho trhu. KVET zdroje sú veľmi podstatné pre budúce nastavenie trhového dizajnu,” objasňuje postoj prevádzkovateľa prenosovej sústavy Michal Pokorný, vrchný riaditeľ úseku SED a obchodu v SEPS.

Medzi kombinovanú výrobu elektriny a tepla nepatria iba veľké teplárenské zdroje. Takéto zdroje rôznych výkonov sa používajú aj v priemyselných podnikoch, komerčných prevádzkach, miestnych energosystémoch či nemocniciach.

“KVET sme pôvodne chceli zaradiť medzi lokálny zdroj pri príprave legislatívy. Pretože sme vnímali, že ak si chce niekto vyrábať elektrinu pre seba, nemusí to byť iba obnoviteľný zdroj. Prosumer, ako nový účastník trhu, by nemal byť fixovaný iba na OZE,” uviedol Ján Karaba počas diskusného panela na seminári SAPI “Fotovoltika a OZE v roku 2021”.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.