INNOGY
VSDS
INNOGY

Aké zásady dodržať pri výstavbe nízkoenergetického a pasívneho domu?

Nové rodinné domy, zamerané na kvalitu bývania a úsporu energie, nemusia byť nevyhnutne drahé.

Aké zásady dodržať pri výstavbe nízkoenergetického a pasívneho domu?

Foto: Mirador

Nízkoenergetické a pasívne domy sa aj na Slovensku postupne stávajú štandardom. Pri projekte rekonštrukcie alebo novej výstavby, ktorá je najčastejšie murovaná alebo montovaná z drevených fabrikátov, je dobré dodržiavať niekoľko zásad.

Hlavnou zásadou pri výstavbe domu je dobrý koncept stavby. Cieľom všetkých architektov by malo byť pomôcť stavebníkom dosiahnuť maximálnu kvalitu bývania. To zahŕňa nielen výber vhodného pozemku, správnu orientáciu domu, ale aj nadväznosť na okolitú zástavbu, dopravu a služby.

Tieto kritériá zásadne ovplyvňujú to, ako kvalitne budú obyvatelia domu neskôr bývať. Technickú chybu počas samotnej realizácie väčšinou možno odstrániť, ale chybne navrhnutý koncept ich bude sprevádzať už navždy. Nízkoenergetické a pasívne domy sú obzvlášť náročné na kvalitu materiálov aj celkového projektu. Okrem pohodlia a komfortu majú totiž prinášať aj úspory energie. Týmto kritériám sa prispôsobujú už aj stavebné normy.

Niektorí stavebníci vnímajú takéto domy ako finančne náročnejší variant, no to pri vhodne zvolenom koncepte nemusí byť pravda.

„Dnešné energeticky úsporné domy sú plné technológií, tie však treba používať správne a do nášho obydlia zakomponovať čo najpremyslenejšie. Často sú to špičkové riešenia, či už je to rekuperácia alebo kvalitné zatienenie veľkých sklených plôch, ktoré vo finále nemusia vyjsť draho. Dôležité však je, aby sme klientom ponúkli presne to, čo potrebujú,“ vysvetľuje Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax, ktorá pre energeticky úsporné domy dodáva prvky tieniacej techniky, garážové brány či vchodové dvere.

Slovenským trendom veľké domy s komplikovanými prvkami

Vďaka skúsenostiam zo zahraničia, hlavne z nemecky hovoriacich krajín, mnohí odborníci vedia, že na Slovensku ešte stále prežívajú staviteľské stereotypy. To sa týka nielen všeobecne nižšej úrovne kvality stavieb a projektov, ale aj myslenia ľudí, ktorí si chcú postaviť nový dom.

Napriek stúpajúcemu počtu kvalitných energeticky úsporných domov, ktoré by obstáli aj v zahraničnej konkurencii, je pretrvávajúcim trendom tunajších stavebníkov veľký dom s mnohými komplikovanými prvkami.

Moderné energeticky úsporné domy sú pritom stavby s veľmi jednoduchým, väčšinou obdĺžnikovým pôdorysom. Veľké sklenené plochy majú orientované na južnú stranu, aby mal dom potrebný solárny zisk, ktorý pri kvalitnej tepelnej izolácii obvodových stien aj strechy slúži ako prirodzený zdroj tepla najmä v zimnom období.

Úlohou stavebných odborníkov, ktorí sa zaoberajú energetickými konceptami súčasných domov, tak naďalej zostáva predovšetkým vysvetľovanie základných pojmov a princípov. Pri energeticky úspornom bývaní nejde primárne o množstvo nakúpenej izolácie či tehál, ale o to, aby stavba celkovo čo najviac zodpovedala nízkoenergetickému či pasívnemu štandardu. Ten je však v našich klimatických podmienkach pomerne ťažko dosiahnuteľný.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Pozvánka na webinár SAPI: Projektovanie, inštalácia a prevádzka FVE

Diskusia s odborníkmi o skúsenostiach, chybách, odporúčaniach a využití inovácií v oblasti fotovoltických elektrární.

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Toto sú spôsoby, ako splniť požiadavku na energetickú triedu A0 v bytových domoch

Spoločnosť Viessmann hodnotila kombinácie zariadení pre vykurovanie a ohrev vody v bytovkách z hľadiska energetickej hospodárnosti.

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Viessmann radí, ako dosiahnuť energetickú triedu A0 v rodinných domoch

Dodávateľ technických zariadení budov pripravil prehľad kombinácií zdrojov pre tri najčastejšie typy rodinných domov. Ktoré riešenia spĺňajú požiadavku?