Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách? | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Ako vyzerá súčasný trh s chladivami pre tepelné čerpadlá a ktoré sú najperspektívnejšie do budúcnosti?

Aká je budúcnosť chladív v tepelných čerpadlách?

Foto: Depositphotos

Používanie chladív v tepelných čerpadlách prechádza výraznými zmenami v dôsledku trendu ekologizácie a sprísňovania legislatívy. Prečo sa menia predpisy? Ako sa darí zvyšovať používanie ekologických typov chladív na Slovensku? Aké legislatívne normy upravujú používanie chladív? Ako vyzerá súčasný trh s chladivami pre tepelné čerpadlá a ktoré sú najperspektívnejšie do budúcnosti?

Legislatívne predpisy určujú čoraz viac aj používanie chladív v elektrotechnických zariadeniach, vykurovaní, či chladení. “Kedysi sa používanie chladív riadilo iba technickými normami, hoci sa používali nebezpečné chladivá ako oxid siričitý, amoniak, metylchlorid, či oxid uhličitý."

"Teraz sú to už nariadenia, ktoré detailne popisujú používanie jednotlivých typov chladív,” predstavil legislatívny vývoj v tejto oblasti doc. Ing. Peter Tomlein, PhD., tajomník Slovenského zväzu pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá, na webinári Viessmann o tepelných čerpadlách.

Pokračujúca ekologizácia chladív

Cieľom tejto legislatívy je znížiť tzv. faktor globálneho otepľovania GWP pre všetky chladivá. Zatiaľ čo v roku 2015 predstavovala hodnota GWP v Európe v priemere 2000, v súčasnosti je to 900. Do roku 2030 by mala klesnúť na 400. Teda až päťnásobné zníženie v priebehu 15 rokov.

Obrázok č.1: Pokles priemerného GWP v rokoch 2015-2030

Zdroj: doc. Ing. Peter Tomlein, PhD.

Ako sa darí znižovať skleníkový potenciál chladív na Slovensku? “V porovnaní s rokom 2015 je to 42 % pokles, teda rýchlejšie ako vyžadovala európska legislatíva, stanovujúca cieľ na 38 %,” ozrejmuje docent Tomlein. Na prvý pohľad môže pôsobiť paradoxne, že faktor GWP klesá, no zvyšuje sa celkové množstvo používaných chladív. Pre tepelné čerpadlá sa však nasadzujú stále ekologickejšie chladivá.

VIESSMANN

Dôležitý údaj z hľadiska predaja chladív je CO2 ekvivalent. Teda aj pri rastúcom množstve možno znižovať emisie CO2. “Napríklad nakúpime tonu dvoch rôznych chladív: R410A a R1234ze. Ak unikne kilogram R410A, do ovzdušia sa uvoľní 2888 ton CO2e. Ak unikne kilogram druhého chladiva, uvoľnia sa iba štyri tony CO2e, teda 500 krát menej.”

Kľúčovým legislatívnym predpisom pre chladivá je norma EN378, zahŕňajúca všetky oblasti – od životného prostredia až po bezpečnosť používania chladív. “Predstavuje akýsi šlabikár pre všetkých chladiarov,” objasňuje odborník. Norma rozdeľuje chladivá do rôznych skupín- podľa horľavosti 1-3, podľa toxicity A,B.

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Pýtajú si hotovosť za revízne správy. Energetici varujú pred podomovými podvodníkmi

Podvodníci ľudí nahovárajú na objednanie a okamžité zaplatenie revíznej správy pre domovú elektroinštaláciu.

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

Pozvánka na konferenciu: SAPI Energy Conference 2023

13. ročník odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou sa aj tento rok zaradí medzi najväčšie podujatia venované rozvoju OZE v strednej Európe.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2023

22. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Budúcnosť vetrania, klimatizácie a chladenia" sa uskutoční v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.