Najnovšie chladivo R-32 zvyšuje účinnosť chladičov a tepelných čerpadiel | ENERGIE-PORTAL.SK
Akadémia klasickej ekonómie (KI)
VSDS
Belimo

Najnovšie chladivo R-32 zvyšuje účinnosť chladičov a tepelných čerpadiel

Nový typ chladiva zvyšuje výkon chladiacich zariadení a tepelných čerpadiel. Aké má vlastnosti, výhody, nevýhody a v čom sa líši od doteraz používaných chladív?

Najnovšie chladivo R-32 zvyšuje účinnosť klimatizácií a tepelných čerpadiel

Foto: Depositphotos

Odvetvie chladenia a klimatizácie prechádza v súčasnosti asi najväčšími zmenami od čias vynájdenia prvej klimatizácie pred takmer 120 rokmi. Súvisí to aj s vývojom chladív používaných v týchto zariadeniach.

Od 50. rokov minulého storočia boli chladiace médiá založené na chlórovaných uhľovodíkoch (CFC, HCFC). Vyznačovali sa veľmi vysokým potenciálom poškodzovania ozónu a globálneho otepľovania. “Koniec týchto chladív nastal s príchodom tzv. “Montrealského protokolu” v 90. rokoch. Nastúpili HFC chladivá, ktoré boli na trhu až dodnes,” objasňoval genézu vývoja chladív v chladiarenskych zariadeniach Juraj Kupčík, obchodný riaditeľ spoločnosti Climaport, v rámci online veľtrhu TZB-expo.

Európska legislatíva však tlačí na postupné opustenie používania fluórovaných plynov (F-plyny), a to znamená, že ani tieto sa na trhu dlho neohrejú a blíži sa ich koniec do roku 2030. Otvára sa cesta novým typom chladív, pričom najčastejšie sa už používajú tzv. HFO s nízkym potenciálom globálneho otepľovania.

Zákaz F-plynov však nie je jediná regulácia ovplyvňujúca odvetvie chladenia a klimatizácie. Druhým faktorom je smernica o ekodizajne, ktorá núti výrobcov vyrábať zariadenia s vysokou energetickou účinnosťou. “Kombináciou týchto nariadení vzniká veľký tlak na výrobcov, ktorí sa v krátkom čase musia popasovať s veľmi náročnou výzvou.”

Hľadá sa teda chladivo, ktoré by spĺňalo všetky požadované atribúty: vysoká účinnosť, nízka alebo žiadna toxicita a horľavosť, nízka hodnota GWP. To všetko za priaznivú cenu. “Avšak zatiaľ žiadne na trhu dostupné chladivo nespĺňa všetky uvedené vlastnosti, pričom každá alternatíva zahŕňa nejaký kompromis v týchto vlastnostiach,” vysvetľuje J. Kupčík.

VIESSMANN

Jedným z preferovaných riešení sa v súčasnosti stáva chladivo R-32. Z ekologického hľadiska ponúka až o 70 % nižšie GWP v porovnaní s R-410A. Už nejaký čas sa používa v menších rezidenčných systémoch, ako takmer plnohodnotná alternatíva R-410A. Aplikovanie vo väčších systémoch chladiacich zariadení a tepelných čerpadiel postupuje podľa odborníka pomalšie a tu sa chladivo začalo presadzovať iba nedávno.

Obrázok: Parametre dokonalého chladiva

Výhody a nevýhody chladiva R-32

Pri porovnaní chladiva R-32 s alternatívnymi typmi chladív sa ukazuje, že chladivo R4548 dosahuje nižšie GWP (tabuľku nájdete v druhej časti článku). No všetky ostatné parametre sú v prospech R-32. Výhodou je jednozložková štruktúra chladiva. To znamená, že nehrozí problém pri jeho dopĺňaní do zariadenia, kedy by jedna zložka mohla uniknúť. Ostatné chladivá sú zmesami pozostávajúcimi z viacerých zložiek.

Chladivo R-32 nemá teplotný sklz a horľavosť je na úrovni A2L, čiže je iba ľahko horľavé. Výkon zariadenia na jednotku objemu chladiva R-32 je v porovnaní s R-410A vyšší, rovnako ako účinnosť. Okrem už uvedeného menšieho priameho aj nepriameho negatívneho dopadu na životné prostredie je silnou stránkou aj skutočnosť, že na chladivo sa nevzťahuje ochranný patent. “Žiadny výrobca nevlastní ochranný patent na výrobu tohto chladiva, čo zlepšuje jeho dostupnosť a cenu,” uviedol J. Kupčík.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Fotovoltické panely dokážu nielen vyrábať elektrinu, ale aj zvyšovať výnosy plodín

Aké výhody prináša agrofotovoltický systém a aké prekážky bránia rozvoju fotovoltiky na poliach.

Nadácia VSE podporí inovatívne projekty za viac ako 115-tisíc eur

Nadácia VSE podporí inovatívne projekty za viac ako 115-tisíc eur

Nadácia VSE vyhlásila výsledky grantového programu s názvom Podpora malých inovácií 2022: digitalizácia.

Pozvánka na konferenciu: SSCHE 2023

Pozvánka na konferenciu: SSCHE 2023

49. medzinárodná konferencia Slovenskej spoločnosti chemického inžinierstva – SSCHE 2023 sa uskutoční v polovici mája v čarovnom prostredí Vysokých Tatier.