Na poliach umiestnili obojstranné solárne panely kolmo. Vďaka orientácii na východ a západ produkujú viac elektriny v čase ranných a večerných špičiek.
Popri strešnej fotovoltike, ktorá umožňuje využiť na výrobu elektriny strechy obytných či priemyselných budov, je rastúcim odvetvím aj „agrovoltika.“ Koncept, ktorý počíta so spojením poľnohospodárskej výroby a fotovoltiky.
Na rozdiel od veľkých fotovoltických elektrární, ktoré pokrývajú súvislé plochy zeme, v tomto prípade ide o inštalácie, ktoré aj naďalej umožňujú využívať pôdu na pestovanie plodín. Tento prístup nachádza uplatnenie aj neďaleko za slovenskými hranicami.
Energetický podnik mesta Viedeň, Wien Energie, spolu s Univerzitou prírodných vied BOKU skúma možnosť využitia solárnej energie a poľnohospodárstva na jednom poli už od roku 2019. Výsledkom je najväčšia agrovoltická elektráreň v Rakúsku, kde fotovoltické panely využívajú slnečné žiarenie z oboch strán a s plodinami zároveň zdieľajú jednu plochu.
V článku sa dozviete:
- ako funguje najväčšia elektráreň svojho druhu v Rakúsku,
- koľko panelov tu osadili a koľko elektriny sa vyrába,
- ako sa výroba líši od klasických elektrární orientovaných na juh,
- koľko pôdy panely zaberajú,
- ako územie využívajú poľnohospodári.
Ako to funguje
V roku 2021 v rámci testu v lokalite Schafflerhofstrasse v 22. viedenskom obvode postavili takmer 400 vertikálnych obojstranných fotovoltických panelov s výkonom 158,4 kWp.
Panely postavili vedľa seba, ktoré sú od seba vzdialené 10 metrov. Celkovo takto využili plochu s rozlohou 5 000 m2. Ide o najväčšiu vertikálnu elektráreň svojho druhu v Rakúsku.
Keďže ide o tzv. bifaciálne panely, slnečné svetlo premietajú na elektrickú energiu z prednej aj zo zadnej strany. Celková ročná výroba elektriny podľa údajov Wien Energie dosiahla 184 380 kWh.
Foto: Wien Energie/Raphael Faschang
Mestský podnik hodnotí doterajšie výsledky pozitívne. Kombinované využitie pôdy vďaka výnosu elektrickej energie podľa Wien Energie zvýšilo jej celkovú ekonomickú efektívnosť. Solárne panely pritom zaberajú len jedno percento pôdy a kvetinové pásy okolo nich ďalších 14 %. Zvyšných 85 % územia stále tvorí orná pôda.
Ako je to s výrobou elektriny
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.