Český klimatológ spochybňuje tvrdenia signatárov tzv. Európskej klimatickej deklarácie zo septembra minulého roku.
Päťsto vedcov a odborníkov na klímu a súvisiace oblasti z celého sveta adresovalo v septembri minulého roku generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi list s priloženou “Európskou klimatickou deklaráciou”.
Český klimatológ RNDr. Radim Tolasz, Ph.D zverejnil v októbri minulého roku na svojom blogu (odkaz nižšie) reakciu na zverejnený list, ktorú zverejňujeme v úplnom znení so súhlasom autora:
Nie kríza, ale mimoriadne prejavy klímy
V posledných dňoch rezonuje v českom sociálnom a mediálnom priestore "otvorený list 500 vedcov" zaslaný pred klimatickými summitom v New Yorku generálnemu sekretárovi OSN António Guterresovi s názvom "There is no climate emergency" (TU).
Pojem climate emergency je u nás prekladaný ako klimatická núdza a niektoré skupiny aktívnych občanov presviedčajú svojich volených zástupcov v obciach, mestách, krajoch aj v poslaneckej snemovni, aby vyhlásili stav klimatické núdze.
Ja to nepovažujem za vhodné, pretože krízové stavy u nás definuje krízový zákon (240/2000 Zb.), ktorý krízu spôsobenú priamo klimatickou zmenou nepozná.
Ak climate emergency preložíme ako mimoriadne prejavy klímy, na ktoré je treba reagovať, dostaneme sa na inú úroveň diskusie - teda, ktoré prejavy nás ohrozujú dnes, ktoré v blízkej budúcnosti a ako máme reagovať. Mohol by som teda tento úvod zakončiť konštatovaním, že nemáme žiadnu klimatickú núdzu, ale čelíme mimoriadnym prejavom zmien klímy.
Združenie 500 vedcov a profesionálov však svoju výzvu sprevádzalo zdôvodnením v šiestich odsekoch, kde konštatujú veci, ktoré v súvislosti so zmenou klímy v diskusii medzi vedcami a profesionálmi neobstoja.
1. Otepľovanie spôsobujú prírodné i antropogénne faktory
Áno, to je dozaista pravda. Autori textu však zabúdajú doplniť, že za zmeny v geologickej minulosti a v dávnej histórii boli vždy zodpovedné prirodzené faktory (napr. Milankovičove cyky), ale súčasná zmena klímy je spôsobená človekom (zmena chemického zloženia atmosféry a kvality zemského povrchu).
A logickú konštrukciu, že klíma sa v histórii prirodzene menila vždy, tak sa prirodzene mení aj dnes, nemôže žiaden vedec myslieť vážne.
2. Oteplenie je pomalšie, ako sa predpokladalo
Klimatické projekcie sú vždy pripravované vo variantoch v súlade s tzv. emisnými scenármi, ktoré popisujú vývoj ľudstva a planéty v nasledujúcich desaťročiach (odhad produkcie skleníkových plynov, rastu populácie, zmien zalesnenie a využívanie pôdy, spotreba energií a ďalších faktorov).
Áno, aktuálne oteplenie je pomalšie, než predpokladali pesimistické projekcie. Zároveň je však rýchlejšie, než predpokladali priemerné odhady, ktoré z týchto projekcií vznikali (pozri FAR IPCC z roku 1990).
A celkom dozaista je rýchlejšie, než historické zmeny vyvolané prirodzenými faktormi. Bojím sa domyslieť, že autori textu v tomto konštatovaní vychádzali z porovnaní projekcií s družicovým a balónovým meraním v spodnej troposfére.
Tento úplne nezmyselný graf je v klimaskeptickej komunite stále veľmi populárny.
3. Klimatická politika používa nedostatočné modely
Iste, žiadny model nie je 100%. Klimatické modely sú pravdepodobnostné a predkladajú nižšie (optimistické) i vyššie (pesimistické) odhady.
Opierať sa iba o pesimistické odhady je zlé a je smutné, že to urobili autori v predchádzajúcom bode. Nemali by to robiť ani politici, ani aktívni občania pri presadzovaní klimatických opatrení.
Planéta Zem si počas svojho geologického vývoja vytvorila tzv. uhlíkovú rovnováhu, ktorá v atmosfére udržiavala v posledných státisícoch rokov obsah CO2 v rozmedzí cca od 180 do 280 ppm. Človek túto rovnováhu narušil a za 200 rokov zvýšil koncentráciu CO2 v atmosfére na súčasných 410 ppm.
Pre atmosféru nie je táto úroveň tým hlavným problémom. Rizikom je rýchlosť s akou sa množstvo CO2 v atmosfére zvyšuje.
4. CO2 je základ života na zemi
Nechápem, čo vedie 500 vedcov a profesionálov k tomu, aby oznámili svetu, že CO2 je dôležitá súčasť fotosyntézy. To je učivo na základných školách, ktoré nikto nespochybňuje.
Je zrejmé, že vyšší obsah CO2 podporuje tvorbu zelenej hmoty, planéta zelenie, čo na mnohých miestach dokazujú aj družicové merania.
Planéta však tiež hnedne, pretože sú rýchlejším rastom rastlín vyčerpávané vodné zdroje, čo tiež potvrdzujú družicové merania. A planéta bohužiaľ aj modrie, pretože plávajúci ľad Arktídy sa topí rýchlejšie, než sa okolo Antarktídy vplyvom oteplenia rozširujú oblasti s plávajúcim ľadom.
A pokiaľ ide o zvyšovanie výnosov v poľnohospodárstve, hľadal by som príčinu v agrotechnických postupoch a v chémii, nie v CO2.
5. Otepľovanie nezvyšuje prírodné katastrofy
O tom by sa dalo dlho diskutovať. Extrémy s počasím vždy súviseli a nájdeme v histórii záznamy o mnohých veľkých katastrofách.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.