KI

Uvoľnili gigawatty prenosovej kapacity. O prístup do sústavy sa bije jeden typ zdroja

Elektrická sieť v Holandsku je často preťažená. Prevádzkovateľ prišiel s riešením, ktoré má zlepšiť využívanie existujúcej kapacity sústavy.

Uvoľnili gigawatty prenosovej kapacity. O prístup do sústavy sa bije jeden typ zdroja
Foto: Energie-portal.sk

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy v Holandsku uvoľňuje niekoľko gigawattov kapacity na úrovni vysokého napätia. Umožní tak pripojiť do siete zákazníkov čakajúcich už niekoľko rokov na zvýšenie existujúcej alebo pridelenie novej kapacity.

Pre získanie voľného objemu zaviedla prenosovka opatrenie, ktoré má odľahčiť sústavu v čase najväčšieho zaťaženia. O dostupné gigawatty sa okamžite prihlásili prevádzkovatelia jedného typu energetického zariadenia. Záujem pritom prevyšuje voľnú kapacitu niekoľkonásobne.

Ak pribúdajúcim obnoviteľným zdrojom energie a rastúcemu dopytu po elektrine nezodpovedá tempo rozvoja elektrickej siete, je ohrozená spoľahlivosť prepravy elektriny, či pripájanie nových odberateľov. S touto výzvou sa už niekoľko rokov musia vysporiadavať aj prevádzkovatelia prenosovej a distribučnej sústavy v Holandsku.

Štátna prenosová spoločnosť TenneT preto musela prísť s riešením, ako popri pokračujúcom rozširovaní možno sieť efektívnejšie využívať a uvoľniť tak časť kapacity.

V článku sa dozviete:

  • prečo je prenosová sústava v Holandsku často preťažená počas špičiek,
  • s akým riešením prišiel prevádzkovateľ prenosovej siete,
  • aká časť kapacity sústavy sa uvoľní,
  • kto má o nový typ kontraktu na prenos elektriny najväčší záujem,
  • ako vníma potenciál sieťových batérií prevádzkovateľ siete,
  • prečo je využívanie veľkých batérií v Holandsku zatiaľ obmedzené a s čím to súvisí.

Preťažená sieť

Prevádzkovateľ vlani v decembri oznámil, že zaťaženie siete vysokého napätia vo väčšine južného Holandska dosiahlo maximálnu kapacitu. Išlo pritom o posledný región, kde mali veľkí odberatelia elektriny ešte k dispozícii voľnú kapacitu.

Noví veľkí sporebitelia elektriny sa už nemôžu pripojiť do preťaženej siete v takmer celej krajine. Domácností a menších firiem sa obmedzenia zatiaľ netýkajú a naďalej môžu inštalovať nabíjacie body pre elektromobily, či tepelné čerpadlá.

„Rýchly rast tepelných čerpadiel, nabíjacích staníc a podnikov prechádzajúcich zo zemného plynu na elektrinu vytvára obrovský tlak na dostupnú kapacitu siete. Tento vývoj viedol v ostatných rokoch ku vzniku úzkych miest v sieti stredne vysokého napätia na juhu Holandska a vedení vysokého napätia v rotterdamskom prístave,“ upozornila spoločnosť.

Veľkí odberatelia elektriny v týchto oblastiach, požadujúci novú alebo väčšiu kapacitu pripojenia, tak museli čakať. Prevádzkovatelia sústav zatiaľ skúmali spôsoby, ako odľahčiť sieť v čase špičiek, zabezpečiť vyššiu flexibilitu a efektívnejšie využívanie kapacity.

Zostáva vám 56% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(1)