Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Chcú odvrátiť výpadky prúdu. Obmedzia elektromobily a tepelné čerpadlá, spustia plynové zdroje

V niektorých častiach Holandska hrozí v najbližších rokoch nestabilita dodávok elektriny. Prevádzkovatelia sietí zavádzajú opatrenia.

Utrecht, Holandsko

Utrecht | Foto: Flickr (Carlos Perez)

Holandsko patrí ku krajinám, kde sa chcú vo zvýšenej miere spoliehať na elektrinu z veterných, fotovoltických elektrární, batériovú akumuláciu, či riešenia zvyšujúce flexibilitu siete. Plynové kotly v nových domoch nahrádzajú tepelné čerpadlá, rastie počet elektromobilov na cestách, čoraz viac elektriny spotrebováva aj priemysel.

Rastúca elektrifikácia zvyšuje nápor na elektrickú sieť. A to až do miery, že niektoré časti krajiny musia pristupovať k opatreniam na predchádzanie výpadkom prúdu. Napríklad začiatkom roka problém pri dodávke elektriny viedol k znefunkčneniu celej vlakovej dopravy v meste Utrecht, ktoré je najvyťaženejším uzlom krajiny podľa denného počtu cestujúcich.

Ako uvádza server DutchNews, analýza ministerstva hospodárstva ukazuje, že nárast používania tepelných čerpadiel, elektromobilov a fotovoltických panelov v Holandsku by v krajnom scenári mohol viesť k ohrozeniu dodávok elektriny pre 1,5 milióna domácností do roku 2030.

IPESOFT

V provincii sa preto vracajú k výrobe elektriny z plynových zdrojov počas najväčších odberových špičiek. K podobnému kroku zrejme prikročia aj ďalšie regióny s problémovými dodávkami elektriny. Súčasťou opatrení prevádzkovateľov sietí je aj obmedzovanie nabíjania elektromobilov počas dňa. Znížiť nápor na sieť má aj používanie hybridných vykurovacích zariadení namiesto plne elektrických tepelných čerpadiel.

Ak by sa neprijali adekvátne opatrenia, región by čelil častým výpadkom prúdu, čo by znepríjemňovalo život nielen domácnostiam a firmám, ale bránilo aj novej obytnej a priemyselnej výstavbe. Priemyselné podniky v krajine sa oveľa viac než v minulosti spoliehajú na dodávky elektriny. Zároveň rastie dopyt po nových alebo “upgradovaných” elektrických prípojkách zo strany firiem a zvyšujú sa čakacie lehoty na pripojenie do siete.

Štát a prevádzkovateľ prenosovej siete TenneT skúmajú možnosti uvoľnenia  a efektívnejšieho využívania kapacít. Jedným z nástrojov má byť flexibilita firiem. Veľkí spotrebitelia budú odmeňovaní za znižovanie spotreby zo siete počas špičiek až do výšky 50 % sieťových poplatkov.

"Časy neobmedzeného dopytu a ponuky elektriny sú preč. Veľkí odberatelia sa nedokážu pripojiť do siete už niekoľko rokov a sme blízko bodu, kedy rovnakému problému budú čeliť domácnosti. Musíme vyberať, pre koho bude priestor v sieti a za akú cenu, lebo táto situácia tu bude aj v najbližších rokoch,” uviedla Lot van Hooijdonk, lokálna politička za stranu GroenLinks (Zelená Ľavica).

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Vláda začne míňať obrovský balík peňazí z emisných kvót. Zmenila pravidlá prerozdeľovania

Vláda začne míňať obrovský balík peňazí z emisných kvót. Zmenila pravidlá prerozdeľovania

Ministerstvo životného prostredia bude rozhodovať o využití celého objemu, nielen 40 %. Do prerozdeľovania sa zapoja ďalšie rezorty.

SPP spustil v Michalovciach novú fotovoltickú elektráreň

SPP spustil v Michalovciach novú fotovoltickú elektráreň

Fotovoltická elektráreň sa nachádza na pozemku bez zatienenia a poskytuje ideálnu polohu na získavanie energie zo slnečného žiarenia.

Zmenili plán. Štátne teplárne chceli uhlie opustiť do roku 2023, ale pália ho ďalej

Zmenili plán. Štátne teplárne chceli uhlie opustiť do roku 2023, ale pália ho ďalej

Uhlie stále využívajú veľké teplárne v Košiciach a Žiline. Zisťovali sme, do kedy s ním rátajú.

X
X
X
X