VSDS
VSDS
Belimo 2

Holandské distribučky môžu odmietnuť pripojenie nových OZE zdrojov z kapacitných dôvodov

Výrobcovia a prevádzkovatelia sietí sa dohodli na riešení, umožňujúcom okamžité pripojenie pri zníženej maximálnej kapacite.

Holandské distribučky môžu odmietnuť pripojenie nových OZE zdrojov z kapacitných dôvodov

Foto: Energie-portal.sk

Problém s pripájaním nových obnoviteľných zdrojov do siete nie je iba slovenské špecifikum. Narážajú naň aj výrobcovia v krajinách, kde OZE majú zohrávať oveľa väčšiu úlohu.

Holandský regulačný úrad nedávno potvrdil, že postup “kto prv príde, ten prv melie”, ktorý uplatňujú prevádzkovatelia sietí pri pripájaní nových obnoviteľných zdrojov, je správny. A tiež odmietnutie pripojenia z dôvodu nedostatočnej kapacity. Rozhodnutie vyplýva zo sporu medzi distribučnou spoločnosťou Liander a poľnohospodárskou firmou s fotovoltikou, ktorej pripojenie do siete bolo odmietnuté.

Distribútor zdôvodnil tento krok nedostatkom kapacity v provincii Flevoland, patriacu medzi oblasti s najväčšou preťaženosťou elektrickej siete. Nové žiadosti o pripojenie preto spoločnosť zaraďuje na čakaciu listinu. Podľa regulátora spoločnosť preukázala, že nedisponuje potrebnou prenosovou kapacitou, aby mohla uspokojiť požiadavky výrobcu, aj keď zamietnutie pripojenia nevysvetlila uspokojujúco v danom čase.

Riešenie: pripojenie 75 % kapacity bez čakania

Vlani prišlo k dohode medzi OZE výrobcami a prevádzkovateľmi distribučných sietí, ktoré majú umožniť rýchlejšie pripojenie zdrojov do siete. Podmienkou však je, že projekty budú môcť pripojiť 75 % svojej maximálnej kapacity. Na druhej strane nebudú musieť čakať na uvoľnenie kapacít.

Viessmann rezerva

Holandská vláda vlani tiež rozhodla, že prevádzkovatelia sietí nemusia odškodniť majiteľov strešných fotovoltík, ak ich odpojili kvôli nedostatočnej kvalite napätia alebo kapacitným dôvodom.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Bratislave má vyrásť prvý terminál na LNG. Greenpeace a Priatelia Zeme sú proti

V Bratislave má vyrásť prvý terminál na LNG. Greenpeace a Priatelia Zeme sú proti

S myšlienkou vybudovať vlastný skvapaľovač zemného plynu pracuje aj SPP.

Ako bude vyzerať trh s vodíkom? Regulačný rámec má nastaviť Európska komisia

Ako bude vyzerať trh s vodíkom? Regulačný rámec má nastaviť Európska komisia

Regulátori z členských štátov EÚ zároveň vyzývajú Komisiu, aby navrhla systém obchodovateľných záruk pôvodu pre obnoviteľné a nízkoemisné plyny.

Budajov rezort ukázal nové poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Podmienky sa zmenia

Budajov rezort ukázal nové poplatky za znečisťovanie ovzdušia. Podmienky sa zmenia

Ministerstvo navrhuje zrušiť poplatok za oxid uhoľnatý pre zdroje zaradené do schémy obchodovania s emisnými kvótami. Malé zdroje znečisťovania nebudú platiť poplatky za znečisťovanie ovzdušia vôbec.