Enesco

Zhoríme s Trumpom v klimatickom pekle? (Komentár)

Rozlišujme medzi tým, čo navrhujú populisti, a tým, čo by malo byť konzervatívnou agendou.

Zhoríme s Trumpom v klimatickom pekle? (Komentár)

Nemecký web verejnoprávneho rozhlasu Deutschlandfunk porovnáva volebné programy politických strán pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia koncom februára. V polovici januára sa venoval aj kapitole energetiky a klímy.

Z ich porovnania vyplýva, že radikálne riešenia v boji proti zmene klímy presadzujú podľa očakávania predovšetkým zelení a blízko k nim majú s prísnymi opatreniami aj sociálni demokrati.

Prekvapením však nie je ani to, že konzervatívci sú len o niečo umiernenejší. Súhlasia napríklad s nákladnými politikami obchodovania s emisnými kvótami a podpory skladovania oxidu uhličitého. Neprekvapuje, žiaľ, ani to, že najrezervovanejší postoj k opatreniam voči zmene klímy majú antisystémoví radikáli, populisti z AfD. Tí však chcú pre zmenu presadiť masívnu podporu verejnej dopravy.

V Európe sa politický stred, pravicovejší stred, ako aj veľká časť konzervatívcov posunuli v téme boja proti zmene klímy k tým, ktorí považujú predpokladané budúce benefity zo súčasných klimatických investícií za oveľa dôležitejšie, než súčasné straty z nich.

Ten posun je jedným z viacerých dôvodov, prečo dnes v spoločnostiach silnejú populisti, antisystémoví radikáli. Našli totiž dôležitú tému ležať opustenú na zemi. Zdvihli ju a po svojom ju demagogicky zneužívajú - v podobe, ktorú na Slovensku poznáme aj ako fúkanie cigaretového dymu na kvetinu v podaní poslanca Huliaka, ktorý tým „dokazuje", že skleníkové plyny sú neškodné.

Medzitým sa dôsledne chopili príležitosti aj bojovníci za radikálne riešenia v boji proti zmene klímy: k tomu, aby mohli svoje politiky zrozumiteľnejšie presadzovať, zaviedli slovník čudesných pojmov ako „klimatická kríza” a „klimatická núdza” a každého, kto vníma inú mieru dôležitosti investícií do budúcnosti v porovnaní so súčasnosťou, než takú, akú vnímajú oni, začali označovať ďalším sémantickým nezmyslom: ako „popierača klímy”.

Mnohí pravičiari a konzervatívci pod týmto tlakom kapitulovali a prestali namietať voči gigantickým klimatickým opatreniam, čo odhaľujú aj volebné programy v Nemecku.

Uplynulý týždeň sme sa venovali aj tomu, aké sa očakávajú zmeny v energetike Spojených štátov od nástupu administratívy staronového prezidenta Donalda Trumpa. Tiež tomu, čo mu v energetike odporúča významný konzervatívny think-tank The Heritage Foundation v dokumente s názvom Projekt 2050.

Na hodnotenie celej Trumpovej agendy v tomto volebnom období tu nie je priestor. Obavy z jeho populizmu, zahranično-politickej nezodpovednosti a sklonov k demolácii amerického systému bŕzd a protiváh sú dôvodné a veľmi vážne.

V energetike však zatiaľ prezentuje témy a kroky, ktoré sú republikánom desaťročia blízke a ktoré rozhodne nie sú od diabla.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)