KI

Emisné kvóty sa rozšíria o nové sektory, firmy majú do konca roka žiadať o povolenie

Nový systém obchodovania s emisnými kvótami ETS vstupuje do prvej fázy, bude sa vzťahovať aj na vykurovanie a cestnú dopravu.

Emisné kvóty sa rozšíria o nové sektory, firmy majú do konca roka žiadať o povolenie
Foto: Energie-portal.sk

Systém obchodovania s emisnými kvótami sa rozšíri o nové sektory. Po novom bude musieť byť produkcia emisií skleníkových plynov „krytá“ kvótami aj v prípade budov, resp. ich vykurovania, či v cestnej doprave.

V súčasnosti pod európsky systém EU ETS spadajú priemyselné a energetické podniky. Najväčšími producentmi emisií a tým pádom aj najväčšími platiteľmi za emisné kvóty sú na Slovensku košická oceliareň U.S. Steel, za ktorou nasledujú rafinéria Slovnaft, cementárne, chemička Duslo či paroplynový cyklus Malženice. Štatistiku sme podrobne rozobrali v tomto článku.

Rozšírenie systému pod hlavičkou EU ETS 2 bude znamenať, že subjektov zapojených do systému výrazne pribudne. Po novom budú emisné kvóty potrebovať napríklad aj firmy, ktoré dodávajú na trh motorové palivá, ako aj dodávatelia zemného plynu. Prvá povinnosť v súvislosti s rozbehom EU ETS 2 ich pritom čaká už v najbližších dňoch.

Potrebujú povolenie na emisie skleníkových plynov

Zostáva vám 70% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)