Enesco

Peniaze z dražieb emisných kvót si rozdelia štyri rezorty. Vláda schválila ako

Zo stámiliónového balíka sa má ujsť na zatepľovanie budov aj zachytávanie uhlíka.

Peniaze z dražieb emisných kvót si rozdelia štyri rezorty. Vláda schválila ako
Foto: Energie-portal.sk

Zo stámiliónových príjmov, ktoré tečú do Environmentálneho fondu vďaka výnosom z dražieb emisných kvót, by na účtoch fondu malo zostávať menej financií a viac by sa malo rozdeľovať na projekty. Počíta s tým zmena zákona o obchodovaní s emisnými kvótami zo septembra tohto roka.

V nadväznosti na zmenu legislatívy vláda včera (9. októbra) rozhodla, ako konkrétne sa bude deliť prognózovaný príjem Envirofondu z emisných kvót v nasledujúcom roku 2025, ako aj v ďalších dvoch rokoch.

V článku sa dozviete:

  • koľko financií z dražieb emisných kvót má Envirofond rozdeľovať,
  • ktoré ministerstvá sa k peniazom dostanú,
  • na čo konkrétne majú financie ísť.

Ako rozdelia stámilióny

Predpokladaná výška celkového výnosu z dražieb emisných kvót, ktorý bude k dispozícii v roku 2025, je v materiáli prijatom vládou vyčíslená na 284 mil. eur. V porovnaní s predošlým rokom (293 mil. eur) to bude menej, v nasledujúcich rokoch však má suma opäť rásť.

V roku 2026 štát očakáva z tohto príjmu 335 mil. eur. Rok nato takmer 328 mil. eur. O reálnej sume však napokon rozhodne až vývoj cien emisných kvót.

Zostáva vám 67% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)