Získanie financovania je pre realizáciu zámeru dôležitou správou. Aktuálna výška predpokladaných nákladov je podstatne vyššia, než bol pôvodný odpad štátnych teplárov, ktorý projekt rozhýbali ešte pod vedením bývalého šéfa MH Teplárenského holdingu (MH TH) Ľuboša Lopatku. Holding zastrešuje šesticu štátnych teplární, vrátane do minulého roka samostatnej Teplárne Košice (TEKO).
MHTH v košickom geoterme projekte vidí perspektívu cenovo stabilných dodávok tepla s lepšou predvídateľnosťou a tiež nástroj na dekarobonizáciu centrálneho zásobovania teplom (CZT). Po tom, čo štátny holding odložil svoj zámer ukončiť využívanie uhlia, košická tepláreň naďalej využíva na výrobu tepla aj čierne uhlie.
Zámer podporiť projekt košického geotermu vláde predložilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI), ktoré chce na tento účel využiť Fond na spravodlivú transformáciu. Ide o nový nástroj, z ktorého by Slovensko v najbližších rokoch malo čerpať stovky miliónov eur.
Zostáva vám 65% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.