Výrobcovia elektriny budú platiť nový „odvod z nadmerných príjmov.“ Do energetickej legislatívy ho poslanci NR SR na návrh ministerstva hospodárstva zakotvili už vlani, stále sa však čakalo na vládne nariadenie. To vládny kabinet schválil dnes, 31. januára, pričom nové nariadenie hneď aj nadobudlo účinnosť.
Návrh rezortu hospodárstva na zavedenie nového mimoriadneho odvodu vlani na jeseň narazil na ostrú kritiku najmä medzi výrobcami elektriny, ale s odporom sa stretol aj vo vtedajšej koalícii. Zavedenie odvodu z nadmerných príjmov napokon začiatkom decembra 2022 poslanci odobrili v jednom balíka s ďalšími zmenami energetickej legislatívy.
Dnešné nariadenie vlády stanovuje stropy trhového príjmu podľa typu zdroja v 11 kategóriách. Vychádzajúc z rovnakého európskeho nariadenia takto cenové stropy „rozvrstvili“ aj v Českej republike. Tam konkrétne cenové stropy zaviedol už dávnejšie zákon, nie vládne nariadenie. A v porovnaní so Slovenskom tamojšie cenové stropy nastavili podstatne hlbšie, a to už od 70 eur / MWh v prípade jadrových zdrojov.
Zostáva vám 69% na dočítanie↓
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.