KI

Ozývajú sa ďalší. Odvod z nadmerných príjmov kritizuje celý trh OZE

Bude to bezprecedentný zásah do energetiky. Návrh ministerstva odporuje nariadeniu EÚ minimálne v piatich bodoch, píše sa v spoločnom stanovisku profesijných združení.

Ozývajú sa ďalší. Odvod z nadmerných príjmov kritizuje celý trh OZE
Foto: Energie-portal.sk

Vládny návrh na nový mimoriadny odvod z „nadmerných príjmov“ v elektroenergetike naráža na odmietavý postoj celého sektoru obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Nová daň vo výške 90 % podľa dotknutých hráčov ohrozuje samotnú existenciu celého odvetvia.

V spoločnom stanovisku sa proti iniciatíve z dielne rezortu hospodárstva postavili Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), Asociácia výrobcov elektriny zo slnka (AVES), Slovenská bioplynová asociácia (SBA), Asociácia hydroenergetikov Slovenska (AHES) a Zväz výrobcov elektrickej energie v malých vodných elektrárňach.

Plné znenie stanoviska, s ktorým sa zástupcovia sektoru OZE obrátili na premiéra, ministra hospodárstva a predsedu Výrobu NR SR pre hospodárske záležitosti, si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

V návrhu MH SR vidia rozpory s nariadení EÚ

Návrh zákona o energetike, o ktorom sme na Energie-portal.sk podrobnejšie informovali už 28. novembra, ministerstvo hospodárstva odôvodnilo potrebou adaptovať národnú legislatívu v súvislosti s prijatým nariadením Rady (EU) 2022/1854, ktorého účelom je riešiť vysoké ceny elektriny.

Nové nariadenie je výsledkom politickej dohody z konca septembra. Svoju národnú legislatívu mu prispôsobilo už viacero krajín, vrátane susedného Česka. A dotknúť sa má aj slovenského trhu.

Prevádzkovatelia vodných, solárnych či bioplynových elektrární a ďalších zdrojov na báze OZE, však postup ministerstva ostro kritizujú. „V doložkách vplyvu Ministerstvo hospodárstva ako predkladateľ materiálu uvádza, že táto legislatíva nebude mať žiadne pozitívne ani negatívne vplyvy na podnikateľské prostredie, čo je v zásadnom rozpore so znením navrhnutej legislatívy,“ píše sa v ich spoločnom stanovisku.

Výrobcovia elektriny z OZE tvrdia, že ak sa schváli zákon v navrhnutom znení, bude to mať na celý sektor energetiky zásadný a bezprecedentný negatívny vplyv. Znenie zákona považujú za výrazne odlišné a rozporné s predmetom a účelom nariadenia. A to minimálne v piatich bodoch.

Hranica mala byť 1 MW

Zostáva vám 67% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)