KI

SEPS odvedie štátu 150 miliónov eur. Rezort financií už má pre odvod využitie

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy vlani profitoval z vysokých cien elektriny.

SEPS odvedie štátu 150 miliónov eur. Rezort financií už má pre odvod využitie
Foto: Energie-portal.sk

Zastropovanie cien elektriny pre domácnosti, o ktorom ešte na sklonku minulého rozhodla vláda, nezahŕňa len samotnú komoditu, silovú elektrinu, ale aj regulované poplatky, ktoré sú súčasťou koncovej ceny. Ich výšku už stanovil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Nárast regulovaných poplatkov, ktorý vyplýva z rozhodnutí ÚRSO, má domácnostiam „vykryť“ štát. Domácnosti by tak mali tento rok v cene elektrine platiť distribučné poplatky a ďalšie regulované položky v rovnakej výške ako vlani. Vláda sa preto chystá kompenzovať príjemcov regulovaných poplatkov, teda distribučné spoločnosti, Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu (SEPS) či Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE).

Časť vzniknutých nákladov štát plánuje financovať z odvodu, ktorý vo výške viac ako 150 miliónov eur poskytne SEPS. Informoval o tom rezort financií.

V článku sa dozviete:

  • čo sa má kompenzovať z odvodu SEPS do štátneho rozpočtu,
  • ako by sa cena elektriny domácnostiam zmenila bez tohto zásahu,
  • čo hovorí o finančnej kondícii SEPS a jej budúcich investíciách jej šéf,
  • ako nárast cien elektriny ovplyvnil hospodárenie SEPS.

Zdraželo krytie strát

Zostáva vám 71% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)