Opustené areály na povrchovú ťažbu uhlia sa mali pokrývať obrovskými veternými parkami a fotovoltickými elektrárňami. Taká bola, a aj stále je, predstava bruselských plánovačov, zhmotnená v stratégii REPowerEU. Realita je však často odlišná oproti plánom.
Odstavovanie používania uhlia pri výrobe elektriny, či tepla už nenapreduje predpokladaným tempom. Práve naopak. Spotreba fosílneho paliva sa zvyšuje na celom svete a výnimkou nie je ani Európa. Chýbajúci zemný plyn sa z veľkej časti nahrádza uhlím. A veterné parky ustupujú rozširovaniu ťažobných areálov.
Symbolickým príkladom je krajina, ktorá odštartovala masívnu podporu obnoviteľných zdrojov energie pred vyše dvomi dekádami a odstavovanie fungujúcich (nielen) fosílnych zdrojov. Dvadsaťročné veterné turbíny pri nemeckom meste Kolín sa demontujú a na ich mieste sa rozširuje ťažba lignitu, z ktorého sa vyrába elektrina a teplo.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.