KI

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň

Novela vyhlášky o elektroenergetike počíta so zmenou výšky poplatku za prístup do distribučnej sústavy.

G-komponent sa zníži, nie však na pôvodne navrhovanú úroveň
Foto: Photodune

Poplatok za prístup do distribučnej sústavy, tzv. „G-komponent“, ktorý platia všetci výrobcovia elektriny, bude nižší. V súčasnosti je výška stanovená na úrovni 30 % z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity pre zariadenie na výrobu elektriny.

Novela vyhlášky č. 18/2017 Z. z. o elektroenergetike, ktorú ešte v septembri predstavil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, navrhla jeho zníženie na 10 %. Dlhotrvajúci spor o oprávnenosť poplatku medzi distribučnými spoločnosťami a výrobcami sa prejavil aj v pripomienkach k návrhu vyhlášky.

Podľa informácií Energie-portal.sk by výška G-komponentu už mala byť zrejmá, regulátor finalizuje znenie vyhlášky. 

V článku sa dozviete:

  • ako sa na G-komponent pozerajú výrobcovia elektriny a aká výška poplatku je pre nich prijateľná,
  • ako argumentujú distribučné spoločnosti a na čo upozorňujú,
  • akú výšku poplatku avizuje predseda ÚRSO, 
  • kedy možno očakávať definitívnu verziu vyhlášky. 

Výrobcovia žiadajú poplatok zrušiť

Zostáva vám 67% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)