VSDS

G-komponent sa zníži, ÚRSO chce okresať poplatok za prístup do distribučnej sústavy

Regulátor v novele vyhlášky navrhuje aj nové sadzby pre IMS a nabíjačky pre elektromobily. Zmeniť sa má tiež zohľadňovanie cien emisných povoleniek pri výpočte oprávnených nákladov.

G-komponent sa zníži, ÚRSO chce okresať poplatok za prístup do distribučnej sústavy
Foto: Energie-portal.sk

Poplatok za prístup do distribučnej sústavy, známy tiež ako „G-komponent,“ môže výrazne klesnúť. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v novele vyhlášky č. 18/2017 Z. z. o elektroenergetike navrhuje jeho zníženie z hodnoty maximálnej rezervovanej kapacity.

Novela vyhlášky, ktorá je od včerajšia, 14. septembra, v medzirezortnom pripomienkovom konaní, však má priniesť aj niekoľko ďalších zásadných zmien. Celý materiál si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku.

V článku sa ďalej dozviete:

  • o koľko percent sa zníži G-komponent;
  • aká finančná úspora s tým má dosiahnuť;
  • ktoré ďalšie významné sadzby sa majú zmeniť a ako;
  • čo sa mení vo vzťahu k nákupu emisných kvót;
  • kde nájdete návrh novely vyhlášky.

Výrobcovia elektriny ušetria milióny

Zostáva vám 80% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)