VSDS

Zo stámiliónov za emisné kvóty sa firmám vracia zlomok. Budajov rezort chce meniť zákon

Environmentálny fond vlani cez tzv. kompenzácie nepriamych nákladov rozdelil štyri milióny eur. Z dražieb emisných kvót zinkasoval zhruba šesťdesiatkrát viac.

Zo stámiliónov za emisné kvóty sa firmám vracia zlomok. Budajov rezort chce meniť zákon
Minister Ján Budaj / Foto: Energie-portal.sk

Priemyselné podniky, teplárne, elektrárne a ďalšie prevádzky, ktoré sú účastníkmi európskeho systému obchodovania s emisnými kvótami EU ETS, si musia nakupovať emisné kvóty na trhu v prípade, ak ich emisie prekročia výšku bezplatne pridelených kvót.

Cena emisných kvót v poslednom období výrazne rastie, čo znečisťovateľom výrazne zvyšuje náklady. Problémy hlásia slovenské teplárne aj priemysel. A evidujú ich už aj politici.

Envirofond vlani vyplatil štyri milióny eur

Environmentálny fond, ktorý je príjemcom výnosov z dražieb emisných kvót, časť týchto peňazí posiela späť znečisťovateľom.

Slúžia na to tzv. kompenzácie nepriamych nákladov. Tie Envirofond poskytuje cez schému štátnej pomoci na podporu oprávnených prevádzok, v prípade ktorých sa predpokladá značné riziko úniku uhlíka v súvislosti s premietnutím nákladov kvót do cien elektrickej energie.

V porovnaní s viac ako 240 miliónmi eur, ktoré Envirofond v roku 2020 zinkasoval vďaka výnosom z predaja emisných kvót, však týmto spôsobom vracia podnikom relatívne malé čiastky.

V minulom roku Environmentálny fond prostredníctvom spomínaných kompenzácií vyplatil celkovo štyri milióny eur. Kompenzácia bola vyplatená 10 oprávneným príjemcom, pričom najvyššia vyplatená suma bola vo výške 1,8 milióna eur.

Využitie výnosov z predaja emisných kvót upravuje zákon o obchodovaní s emisnými kvótami. Súčasná legislatíva hovorí o rozdelení výnosov, kde je na kompenzácie nepriamych nákladov určených 25 % z výnosov z predaja emisných kvót formou dražby.

Využitie výnosov však zároveň podlieha dohode medzi Ministerstvom životného prostredia SR (MŽP SR) a Ministerstvom financií SR (MF SR).

MŽP SR už v júni tohto roka avizovalo novelu zákona, ktorá by nanovo upravila využívanie výnosov z dražieb emisných kvót. Teraz ministerstvo oznámilo, že novelu má pripravenú.

Výnosy z kvót majú ísť na environmentálne účely

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)