KI

Modernizačný fond poskytne dotácie pre jednotlivé projekty, ale aj cez viacročné schémy

Pripravovaný Modernizačný fond má fungovať v polročných cykloch. Investičné projekty sa budú vyhodnocovať v dvoch režimoch.

Modernizačný fond poskytne dotácie pre jednotlivé projekty, ale aj cez viacročné schémy
Milan Zvara | Foto: Energie-portal.sk

Modernizačný fond začne plne fungovať už od budúceho roka a do roku 2030 by mohol žiadateľom na Slovensku rozdeliť okolo 1,3 miliardy eur.

O rozdeľovaní dotácií z nového fondu bude spolu so slovenskou stranou rozhodovať Európska investičná banka (EIB), Európska komisia a novovytvorený výbor. Podporené projekty budú musieť byť v súlade s pravidlami štátnej pomoci.

Na konferencií Slovak Emission Trading to uviedol Milan Zvara, riaditeľ Odboru obchodovania s emisnými kvótami Ministerstva životného prostredia SR. Vo svojom vystúpení sa zameral na minuloročnú novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami a najnovší vývoj Modernizačného fondu. Ten má byť financovaný práve výnosmi z kvót.

Milan Zvara | Foto: Energie-portal.sk

Obchod s emisiami? Legislatívne monštrum

Slovensko transponovalo revidovanú ETS smernicu do zákona o obchodovaní s emisnými kvótami v septembri minulého roka. Gro zmien spočívalo v prispôsobení na nové obchodovateľné obdobie, ktoré sa začne v budúcom roku. Všetky zmeny prehľadne vyznačené v paragrafovom znení nájdete v tomto článku.

Novelou zákona sa okrem iného zaviedla platnosť kvót a upravilo sa využívanie výnosov z aukcií. „Medzinárodné kredity sa v štvrtom období už nebudú môcť používať na to, aby ste splnili svoje záväzky v rámci ETS,“ povedal M. Zvara. 

Veľkou zmenou je úprava vo využívaní výnosov z aukcií. Po novom je pevne stanovené, koľko z nich smeruje do Environmentálneho fondu, zákonom sa však upravil okruh projektov, ktoré je možné z Envirofondu týmito výnosmi financovať.

„Doplnila sa tam špecifikácia týkajúca sa kombinovanej výroby elektriny a tepla či centrálneho zásobovania teplom, ostatné veci, napríklad obnoviteľné zdroje energie, zostali bez zmeny,“ priblížil expert MŽP SR.

„Obchodovanie s emisiami je veľké legislatívne monštrum, ktoré sa naťahuje nielen cez primárnu, ale i cez sekundárnu legislatívu a cez nelegislatívne opatrenia,“ uviedol M. Zvara.

Slovensko Modernizačný fond navýšilo

Za najväčší rozpracovaný projekt, ktorý vyplýva z revidovanej smernice o EÚ ETS, M. Zvara označil Modernizačný fond.

„Tento fond bude prvýkrát fungovať od budúceho roku. Je určený len pre chudobnejšie členské krajiny. Je to 10 členských štátov, ktorých HDP na obyvateľa bolo v roku 2013 pod úrovňou 60 % HDP,“ uviedol s tým, že zoznam týchto krajín by už v súčasnosti vyzeral inak, ale Slovensko doň na základe ekonomickej úrovne z roku 2013 spadá.

Modernizačný fond by mal podporovať investície na modernizáciu energetických systémov a zvyšovanie energetickej efektívnosti. Naopak, nemal by sa týkať investícií do uhlia alebo iných tuhých fosílnych palív. „Mechanizmus bude platný až do roku 2030, ak sa nepredĺži alebo nedôjde k zmenám,“ podotkol M. Zvara.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)