Enesco

Ďalší zlom v kauze G-komponent: Platbu za prístup musí vrátiť aj Západoslovenská distribučná

Západoslovenská distribučná musí podľa rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I vrátiť výrobcovi zelenej energie viac ako 50 000 eur.

Ďalší zlom v kauze G-komponent: Platbu za prístup musí vrátiť aj Západoslovenská distribučná
Foto: Fotolia

Kontroverzný poplatok za prístup do siete musí výrobcovi elektriny vrátiť aj Západoslovenská distribučná. Rozhodol tak Okresný Bratislava I.

V odôvodnení súd rozhodnutia uvádza, že zmluva o distribúcii a prístupe, ktorú strany medzi sebou uzavreli, neobsahuje všetky podstatné náležitosti podľa zákona o energetike. Zmluva preto podľa súdu nemôže byť právnym základom pre výber G-komponentu. Distribučka musí výrobcovi vrátiť viac ako 50 000 eur. 

Na západnom Slovensku ide o vôbec prvé súdne rozhodnutie v prospech výrobcu v kauze G-komponent.

Galeková: Zákony musia platiť pre všetkých

Podľa riaditeľky Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI), Veroniky Galekovej, je kauza G-komponent exemplárnym príkladom hrubého zneužívania moci v energetike.

„Z pozície zástupcu decentralizovaných výrobcov energie dnešné súdne rozhodnutie vítam. Opätovne nastoľuje rovnováhu v súlade so zákonmi platiacimi v našej krajine pre všetkých rovnako,“ reaguje V. Galeková. „Na protiprávnosť G-komponentu naša asociácia aktívne upozorňovala už od jeho zavedenia v roku 2013. O to viac ma teší dnešné rozhodnutie.“

„Mrzí nás, že štát začal podporovať výrobu ekologickej elektrickej energie a potom ju začal zdaňovať nezmyselným poplatkom, navyše protiprávnym,“ dodáva riaditeľka SAPI.

Výrobcov podporilo už 20 okresných súdov

Advokát Pavol Poláček z advokátskej kancelárie POLÁČEK & PARTNERS, ktorá v konaní pred súdom zastupovala výrobcu elektriny, je rozhodnutie bratislavského súdu ďalším zlomom v roky sa ťahajúcej kauze.

„Hoci ide o prvostupňové rozhodnutie, vnímam ho ako veľmi dôležité. Ide o prvé pozitívne rozhodnutie na západnom Slovensku, na ktoré netrpezlivo čakali mnohí výrobcovia elektriny,“ vysvetľuje P. Poláček.

„Slovensko je z hľadiska distribúcie elektrickej energie rozdelené na tri oblasti - západ, stred a východ. Voči stredoslovenskej a východoslovenskej distribučnej spoločnosti už máme viac ako 20 rozhodnutí okresných súdov. Všetky dali za pravdu výrobcom elektriny. V piatich prípadoch ich už potvrdil aj odvolací krajský súd,“ pripomenul.

Prvé rozhodnutia v prospech distribučky

V prípade západného Slovenska sa však kauza G-komponent vyvíjala inak. Prvé dve súdne konania dopadli v neprospech pre výrobcov zelenej energie. Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu dvoch výrobcov a rozhodol v prospech distribučnej spoločnosti.

„Toto rozhodnutie sme právne ostro kritizovali a jeho odôvodnene považujeme za nepresvedčivé. Dnes sa však situácia zmenila. Okresný súd Bratislava I dal za pravdu výrobcovi elektriny a stotožnil sa s našou právnou argumentáciou,“ zdôrazňuje P. Poláček.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)