KI

Názor. Pár informácií o dotáciách na elektromobily, ktoré ste možno nevedeli

Tešíte sa z vládou ohlásenej podpory rozvoja elektromobility na Slovensku? Nie je z čoho.

Názor. Pár informácií o dotáciách na elektromobily, ktoré ste možno nevedeli
Foto: Fotolia

1. Nie sú to vládne peniaze

Ministerstvo hospodárstva sa pred dvoma týždňami prihlásilo k spoluúčasti na projekte dotácií na nákup elektromobilov, no v skutočnosti celá dotácia 5,2 miliónov eur ide z peňazí Recyklačného fondu a z prostriedkov Zväzu automobilového priemyslu SR.

Čo má vláda spoločné s tým, k čomu sa hlási? V podstate nič. Recyklačný fond je totiž síce založený zo zákona, ale ako NEŠTÁTNY fond, ktorý je väčšinovo ovládaný zástupcami priemyslu. Zväz automobilového priemyslu SR je združenie podnikateľov v automobilovom priemysle.

Minister hospodárstva Peter Žiga sa opäť raz pochválil cudzím perím, podobne ako začiatkom tohto roka, keď bol ešte ministrom životného prostredia. Vtedy z peňazí Recyklačného fondu odišlo na upratovanie nelegálnych skládok dokonca 10 miliónov eur.

Treba vedieť, že dotácie na elektromobily nerozdala vláda.

2. Peniaze boli odcudzené svojmu účelu

V prípade spomínaného projektu čistenia nelegálnych skládok Žiga rýchlou novelou skrytou v inej novele aspoň zabezpečil, aby peniaze neboli z Recyklačného fondu vytiahnuté v rozpore s pravidlami. Pri podpore elektromobility sa však prihlásil k projektu, ktorý by mohol pokojne skončiť žalobou a následnou prehrou na súde.

Čítajte ďalej na blogu denníka Trend TU.


Diskusia(0)