KI

Môžu distribučné spoločnosti potichu zlikvidovať OZE?

V decembri 2013 všetky tri distribučné spoločnosti ZSE-D, SSE-D a VSE-D ohlásili, že už nebudú prijímať resp. vybavovať žiadne ďalšie žiadosti o pripojenie zariadení na výrobu elektriny. Tento postup je síce protizákonný, ale zodpovedá predstavám vlády o ďalšom vývoji OZE. (Článok vychádza v prílohe ENERGO marcového vydania mesačníka Odpadové hospodárstvo, 2014/03.)

Môžu distribučné spoločnosti potichu zlikvidovať OZE?
Dreamstime

Stop prijímaniu žiadostí

V decembri 2013 všetky tri distribučné spoločnosti oznámili, že zohľadňujúc závery štúdie, určujúcej limity voľnej kapacity pre pripojenie zariadení na výrobu elektriny do distribučnej sústavy a množstvo prijatých žiadostí o pripojenie takýchto zdrojov, pozastavujú až do odvolania prijímanie a riešenie žiadostí o pripojenie zariadení na výrobu elektriny do distribučnej sústavy.

Pozastavenie prijímania žiadostí sa síce vzťahuje na všetky druhy zariadení na výrobu elektriny, ale týka sa skoro výlučne zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Z pozastavenia prijímania žiadosti majú byť vylúčené zariadenia, ktoré sa už nachádzajú vo výstavbe a tiež malé zdroje výroby s výkonom do 10 kW.

Cieľ vlády: Koniec OZE?

V júni 2013 vláda schválila "Koncepciu rozvoja výroby elektriny z malých obnoviteľných zdrojov energie v SR". K tomu bola 28.10.2013 schválená novela zákona o OZE č. 309/2009 Z.z.. Cieľom Koncepcie a novely je podporovať malé zdroje výroby s výkonom do 10kW, ktoré slúžia len pre vlastnú spotrebu prevádzkovateľa a nebudú – alebo budú len bezodplatne – dodávať elektrinu do sústavy.

Väčšie zariadenia naproti tomu kvôli nedostatočným kapacitám sústavy ako aj kvôli finančnému zaťaženiu distribučnej spoločnosti a spotrebiteľa už nemajú byť budované.

Koncepcia rozvoja

Koncepcia rozvoja sleduje cieľ stanovený EÚ, do roku 2020 dosiahnuť 14%-ný podiel energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie. Na splnenie záväzku Slovenska je potrebné vybudovať približne 300 MW nových OZE.

Podľa štúdie, ktorú v októbri 2012 na základe objednávky SEPS vypracovala STU Bratislava, o Posúdení vplyvu OZE prevádzkovaných na území SR na elektrizačnú sústavu SR by bol nárast výroby z OZE na 24 % celkovej spotreby elektriny možný a efektívny za podmienky exportu elektriny zo Slovenska, a to pri zachovaní regulačnej schopnosti regulovanej oblasti SR.

Avšak výroba elektriny bez adekvátnej výstavby a posilnenia elektrizačnej sústavy SR by mohla vážne ohroziť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku prenosovej sústavy a na Slovensku nie je možné do konca roku 2016, resp. až do ďalšieho zvýšenia prenosovej kapacity na profile Slovensko–Maďarsko uvažovať s masívnou výstavbou nových zdrojov.

Riešením má byť zmena spôsobu podpory OZE. V budúcnosti už nemá byť poskytovaná prostredníctvom výkupu vyrobenej elektriny, ale sa má zamerať na vlastnú spotrebu elektriny výrobcom a legislatívne, organizačne aj finančne, vrátane zdrojov EÚ, podporiť výstavbu malých OZE.

V prvej etape, začínajúcej v roku 2014 sa má uskutočniť:

  • zmena zákona o OZE č. 309/2009 Z. z. a súvisiacich ustanovení,

  • prenesenie informačnej povinnosti o inštalovanom výkone a výrobe elektriny z prevádzkovateľa malého zdroja na prevádzkovateľa distribučnej sústavy,

  • zavedenie jednorazovej podpory pri výstavbe zariadenia.

V druhej, od roku 2015 účinnej etape majú byť vytvorené pravidlá pre decentralizáciu elektrizačnej sústavy a podporu miestnych ostrovov:

  • pravidlá pre čiastočne ostrovné sústavy zdrojov elektriny a tepla,

  • pravidlá pre miestne sústavy schopné regulovanej dodávky a schopnosti riešiť podpätia a výpadky napájania,

  • analýza schopnosti elektrizačnej sústavy absorbovať veľký počet malých zdrojov.

Zákonné presadzovanie Koncepcie

Zákon o energetike č. 251/2012 Z.z. priniesol objasnenie, že prevádzkovanie malého zariadenia nepredstavuje podnikanie v energetike. Platí to konkrétne pre výrobu elektriny v malom zdroji výrobcom, ak si neuplatňuje podporu doplatkom podľa zákona o OZE, a ktorý je zároveň odberateľom elektriny v domácnosti a jeho ročná výroba elektriny nepresiahne 1,5-násobok 12-mesačnej skutočnej spotreby odberného miesta prepočítanej na základe priemernej dennej spotreby podľa posledného vyúčtovania odberateľa v domácnosti.

Títo "nepodnikatelia", ktorí sa zriekajú podpory doplatkom podľa zákona o OZE, sú nielen oslobodení od celého radu administratívnych a daňových zaťažení, ale majú aj nárok na bezplatné pripojenie do distribučnej sústavy, bezplatnú montáž meradla a bezplatnú montáž rozpínacieho zariadenia na mechanické oddelenie kontaktov pripojenia pri strate napätia v distribučnej sústave.

Pozastavenie prijímania žiadostí je protiprávne

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)