KI

Editoriál. Máme po chlebe

Chudobný človek, má sa za to, sa vyznačuje tým, že má menej peňazí ako väčšina ľudí. Z podstaty veci sa zdá byť jasné, že chudobný človek sa uskromňuje, takže v zozname tovarov a služieb, ktoré si nekúpi, sa nachádzajú najprv tie, ktoré nie sú jeho životnou nevyhnutnosťou. Tým najchudobnejším ostávajú peniaze už len na základné výdavky.

Editoriál. Máme po chlebe
Zdalo by sa, že rozsiahly systém sociálnej podpory, ktorý zaviedli politici za ostatné desaťročia, dostatočne uspokojil ich snahu predstierať presvedčenie, že chudobu má riešiť vláda.

No chyba lávky. Niekto si sadol a začal dumať o podmnožinách, takže vymyslel subkategóriu energetickej chudoby. Ako to už býva, definícia je plná skvostov typu „ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky" alebo „ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby". Čím sa meria primeranosť ceny a čím ťažkosť, to sa nedozvieme, ale o to ani nejde, pretože význam tejto definície spočíva práve v jej nejasnosti.

Bojovať proti energetickej chudobe je taký hlúpy nápad, že bolo jasné, že si získa podporu európskych politikov. V smernici tak vznikol koncept zraniteľných odberateľov elektriny. Definíciu zraniteľnosti nehľadajte, v smernici nie je.

Vyplýva však z nej, že načim Slovensku prijať proti zraniteľnosti nejaké opatrenia. Zhostil sa ich Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v „Koncepcii na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby".

Výsledkom nedávno predloženého dokumentu je však sklamanie, lebo pri apetíte, akým úrad v ostatných rokoch likviduje zdravé podnikanie na energetickom trhu, by sa dalo čakať, že opäť vytiahne nejaké peniaze od zraniteľných odberateľov. Mal to byť návrh plný dotácií, tarifných podpôr a sociálnych bonusov. Úrad však tentoraz vystrieľal len slabšiu muníciu v nič neurčujúcej podpore šírenia informácií a poradenstva, z ktorej možno vypadne len nejaká drobná povinnosť, ktorú budú môcť splniť, pochopiteľne, iba autorizovaní poradcovia.

Skutočná bomba je len jedna - ÚRSO navrhuje vytvoriť pozíciu energetického ombudsmana. Zdá sa, že dni rozdávania trafík sa ešte neskončili.

Nakoniec je tu to, čo regulačný úrad charakterizuje už niekoľko rokov. Je to onen étos, ktorého formulovaním sa inštitúcia posúva kamsi vyššie, až nad verejnú moc, ktorá musí bojovať o legitimitu možnosti poskytovať morálne apely. Volení zástupcovia ľudu sa v nich nevedia dohodnúť, ale úrad má jasno. Vie, čo je úlohou štátu. Preto nechajme sa unášať na krídlach jeho posolstva: „Úlohou štátu je realizácia takých opatrení, ktoré zabezpečia dôstojnú existenciu obyvateľov, ktorí nemajú dostatok prostriedkov na odstránenie alebo zníženie podielu energetickej chudoby na Slovensku."

Milí čitatelia, prajem vám pokojné sviatky a veľa zdaru v novom roku 2014.

Radovan Kazda
vydavateľ

Text vyšiel v mesačníku Energo, 2013/12.

Značky
Energo ergo sum

Diskusia(0)