Slovensko sa postupným inštalovaním kogeneračných jednotiek na
výrobu elektrickej energie a tepla radí k európskym
krajinám, ktoré pracujú na splnení záväzku krajín Európskej únie
zvýšiť do roku 2020 energetickú efektívnosť o 20 percent.
Najnovší kogeneračný zdroj na Slovensku sa nachádza v Bratislave.
Ten v októbri minulého roka uviedla do prevádzky Prvá rozvojová
spoločnosť.
„Kogenerácia je v mnohých členských štátoch
považovaná za prioritnú oblasť. Naším vzorom je Nemecko, kde je
o kogeneračné jednotky enormný záujem. Svedčí o tom niekedy
až 12-mesačná čakacia lehota na dodanie kogeneračných jednotiek.
Spustením Kogeneračného zdroja Bratislava WEST koncom minulého roka
sme sa opäť o krok priblížili krajinám Európskej únie, v ktorých
je podporovaná kombinovaná výroba elektriny a tepla,“
povedal Anton Bielik, generálny riaditeľ spoločnosti Prvá rozvojová
spoločnosť.
Čítajte: Bratislava
má nový kogeneračný zdroj
Prvá rozvojová spoločnosť mdodáva teplo pre spoločnosť
Bratislavská teplárenská (BAT). Podľa generálneho riaditeľa BAT
Vladimíra Račeka tepláreň považuje za efektívne v určitom ročnom
období, mimo vykurovacej sezóny, využívať odpadové teplo práve
z kogeneračnej jednotky.
„Z ekonomického hľadiska je
to pre spoločnosť výhodnejšie a taktiež je potrebné akceptovať
požiadavky Európskej únie, ktorá tlačí na ekológiu a energetickú
efektívnosť. Preto sme sa na základe odborných analýz rozhodli, v
obdobiach pre nás neefektívnych, odoberať odpadové teplo z tohto
zdroja.“, konštatoval Vladimír Raček v rozhovore pre
energoreport.sk (energie-portal.sk) v auguste minulého roku.
Čítajte: Vladimír
Raček, BAT: Bratislave chýba koncepcia tepelného hospodárstva
Výhodou kombinovanej výroby energie prostredníctvom kogeneračných
jednotiek je podľa Prvej rozvojovej spoločnosti ich efektívnosť
a zároveň ekologickosť. Takáto výroba je podstatne efektívnejšia
ako alternatívne zdroje výroby energie, čo má v konečnom
dôsledku priaznivý dopad na cenu tepla pre koncového spotrebiteľa.
„Znižovanie spotreby energie, jej efektívna výroba
a využívanie patria medzi významné ciele EÚ v oblasti
energetiky. Krajiny EÚ prijali záväzok zvýšiť energetickú
efektívnosti o 20 % do roku 2020. K tomuto cieľu sa môžeme
výrazne priblížiť využitím kogenerácie,“ dodal Anton
Bielik. Kogeneračnou výrobou energie sa znižuje ekologická záťaž
krajiny a môže sa dosiahnuť až 35-percentná úspora palív.
Slovensko tak postupne nasleduje trend obmeny starších najmä
teplárenských zdrojov za moderné kogeneračné jednotky. Podľa Prvej
rozvojovej spoločnosti sa podobný projekt ako je bratislavská
prevádzka chystá napríklad aj v Považskom Chlmci pri Žiline.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.