Enesco

Drahá euroelektrina a škodlivé elektromobily

Jednotný trh s elektrinou v EÚ môže viesť k zvýšeniu cien pre írskych spotrebiteľov, nakoľko budú čeliť novým extra nákladom. Tvrdí to štúdia írskeho inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (ESRI - Economic and Social Research Institute), ktorú ESRI zverejnil v apríli tohto roku. Ekologickosť elektromobilov je do veľkej miery mýtus, ktorý vyvracia štúdia amerického Pacific Research Institute.

Drahá euroelektrina a škodlivé elektromobily
Írska energetická politika

Foto © Irish Times

Štúdia o írskej energetickej politike hovorí, že írsky trh s elektrinou bol na konci roka 2007 v dobrom stave a cena elektriny bola primeraná. Poukazuje na to, že EÚ sa vyvíja veľmi rýchlo smerom k integrovanému trhu s elektrinou. Varuje, že takýto vývoj by mohol vytvoriť dodatočné náklady pre írskeho spotrebiteľa.

Autor štúdie John Fitz Gerald hovorí, že integrovaný trh bude znamenať väčšie prepojenie medzi írskymi a inými európskymi elektrickými sieťami. Treba však rozvíjať spôsob, akým financovať tieto investície do prepojení a pravidlá, podľa ktorých sa bude uskutočňovať obchod. Existuje totiž riziko, že riziko, že pravidlá EÚ by mohli viesť k tomu, že írski spotrebitelia by za tieto prepájania sietí museli platiť vyššou cenou elektriny. Fitz Gerald tvrdí, že írske ceny elektriny, ktoré sú všeobecne považované za vysoké, sú "tak akurát". Vyššie ceny elektriny oproti Británii sú podľa neho spôsobené tým, že Veľká Británia má viac jadrových a uhoľných elektrární.

Fitz Gerald tiež tvrdí, že ceny vo Veľkej Británii sú neudržateľne nízko a je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti bude priemysel musieť investovať do nových elektrární. Štúdia tiež obhajuje problematickú vládnu podporu pre "onshore" veterné elektrárne (teda veterné elektrárne vybudované na pobreží, resp. "na suchu" - pozn. aut.). Neodporúča však pod podporovať "offshore" projekty, teda veterné elektrárne postavené v mori, ani projekty pre využitie energie z vĺn, či prílivov. Štúdia tiež podporuje aktivity firmy Shell, ktorá má ambíciu ťažiť obrovské zásoby zemného plynu na pobreží regiónu Mayo v Írsku, keďže plyn považuje z kľúčové palivo pre výrobu elektriny. Viac o štúdii v komentári denníka Irish Times TU.

Ca(r)tastrophe, čiže katastrofa z podpory elektromobilov

Foto © PRI

Známy americký think-tank Pacific Research Institute (PRI) zverejnil vo februári tohto roku štúdiu od Amy Kaleita, ktorá poukazuje na fakt, že americké politiky, ktoré sa snažia presadiť medzi Američanmi kultúru "zelených" áut - najmä elektromobilov a biopalivovej politiky - majú v skutočnosti často opačný, teda negatívny dopad na životné prostredie. Štúdia odhaľuje niekoľko mýtov, ktoré sa ich týkajú. Napríklad, že biopalivá produkované z kukurice a sójových bôbov môžu mať zásadný negatívny dopad na životné prostredie. Štúdia sa prikláňa k tomu, že ak vláda podporuje pestovanie biomasy na energetické využitie, potom by mala preferovať výrobu bioplynu (teda premenu na elektrickú energiu) pred výrobou pohonných hmôt, ktoré sú nízko efektívne.

Nabíjateľné elektromobily sú podľa štúdie ekologicky veľmi pochybné. Ich environmentálny dopad je pozitívny iba pri špecifických situáciách použitia elektromobilov - najmä na veľmi krátke vzdialenosti a na rovine, so špeciálnym prístupom k riadeniu vozidla a výhradne vtedy, ak čerpajú elektrinu vyrobenú z nízkouhlíkovej technológie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)