Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

10 tipov, na čo dať pozor pri výbere dodávateľa fotovoltiky

Inštalácia strešnej fotovoltickej elektrárne v domácnosti vyžaduje obozretnosť aj pri výbere inštalačnej firmy.

inštalovanie fotovoltickej elektrárne na streche domu, dodávateľské firmy

Foto: Depositphotos

Rastúce ceny energií, snaha o zvyšovanie energetickej sebestačnosti, či „zachraňovanie planéty“ pred klimatickými zmenami privádzajú mnohé domácnosti k rozhodnutiu investovať do vlastnej strešnej fotovoltickej elektrárne. Niektorí zákazníci však zisťujú, že nie vždy a za každých okolností ide o najideálnejšie riešenie a platia za takúto skúsenosť vysokú cenu. Častým dôvodom môže byť aj nespoľahlivá a neseriózna dodávateľská firma.

Súčasný rozmach záujmu o fotovoltiku môžu niektoré firmy aj zneužívať. Zákazníkom sľubujú nereálnu návratnosť investície, či nesplniteľný termín inštalácie systému. Dodávateľská firma môže napríklad prijímať vysoký počet objednávok na inštaláciu fotovoltických panelov, avšak kvôli nedostatku kapacít nedokáže termíny splniť.

Ako sa vyhnúť sklamaniu a nenaplneniu očakávaní od fotovoltických panelov v domácnosti? Prinášame desať tipov, na čo si dávať pozor pri výbere dodávateľa fotovoltickej elektrárne.

1. História dodávateľskej firmy -  je dôležité vedieť, ako dlho firma existuje a pôsobí v odvetví. Pokiaľ je na trhu iba jeden rok alebo začala s podnikaním iba v priebehu energetickej krízy, zákazník by mal spozornieť. Hoci veľkosť firmy nie je rozhodujúca, veľký dodávateľ so stovkami realizovaných inštalácií predstavuje často silnejšiu záruku.

2. Spokojnosť iných zákazníkov s dodávateľom – je dôležitý faktor pri výbere firmy. Je dobré si nájsť recenzie cez špecializované internetové stránky a skúsenosti iných napríklad na diskusných fórach. Pritom si treba dávať pozor na falošné recenzie a odporúčania a kombinovať zdroje informácií.

3. Pozor na skryté náklady – verejne prezentované výhodné ceny sa môžu zvýšiť kvôli najrôznejším doplatkom, ktoré dodávateľ nemusí objasniť alebo započítať už na začiatku. Ide napríklad o započítanie skutočného rozsahu prác, inflácie, inštaláciu elektromerového rozvádzača, či poplatok za vybavenie dotácie a iné položky. Zodpovedný dodávateľ uvedie finálnu cenu hneď na začiatku, pretože dokáže jednotlivé položky dopredu odhadnúť.

 
 

Zostáva vám 58% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X