Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli

Európska environmentálna agentúra EEA vydala štúdiu, ktorá analyzuje retrospektívny trend vývoja emisií skleníkových plynov v Európe v období 1990-2008 (Greenhouse gas emissions in Europe: a retrospective trend analysis for the period 1990–2008). Správa konštatuje, že emisie skleníkových plynov v rokoch 1990-2008 v EÚ výrazne klesli, avšak najmä zásluhou transformácie ekonomiky v 90. rokoch minulého storočia.

Emisie skleníkových plynov v EÚ klesli

Správa EEA sa zameriava aj na vplyv európskej politiky na vývoj produkcie skleníkových plynov. Zahŕňa štatistiky krajín EU-27, ako aj ďalších členov EEA (Island, Nórsko, Turecko, Švajčiarko, Lichtenštajsko) and Chorvátska, pre obdobie od 1990 do roku 2008.

Emisie skleníkových plynov v Európskej únii v rokoch 1990 až 2008 klesli. Väčšina toho poklesu sa uskutočnila v 90. rokoch, ale emisie klesali i naďalej po roku 2003. V roku 2008 boli emisie skleníkových plynov v EU-27 o 11.1 % nižšie než v roku 1990. V rokoch 1999 až 2003 emisie opäť mierne rástli, ale po roku 2033 opäť klesali na úroveň 4 969 mil. ton (Mt) CO2 v roku 2008.

Dominantné vplyvy

Správa konštatuje, že dominantnými faktormi, ktoré mali vplyv na pokles emisií skleníkových plynov, boli predovšetkým ekonomického charakteru. Súviseli najmä s reštrukturalizáciou priemyslu po skončení komunistickej nadvlády v strednej a východnej Európe v roku 1990, ktorá ovplyvnila i poľnohospodárstvo. Správa však konštatuje i pozitívny vplyv politík, ktoré sa začali v krajinách EÚ uplatňovať.

Sektory

Správa konštatuje, že doprava je sektorom, ktorý zaznamenal najväčší rast emisií CHG (skleníkových plynov – pozn. red.), až o 24%, spolu s letectvom a lodnou plavbou až o 34%. V prípade poľnohospodárstva je trend opačný. Poľnohospodárstvo, ktoré v roku 2008 produkovalo 10% všetkých emisií, kleslo v produkcii CHG v sledovanom období o 20%. Taktiež sa zredukovali emisie CHG z poľnohospodárskych pôd, z dôvodu úbytku používania niektorých hnojív.

Odpad. Emisie z odpadu zaznamenali najvýznamnejší pokles; v sledovanom období až o 30%. Odpady tvoria 3% celkových emisií GHG, nezahŕňajú však emisie zo spaľovania, ktoré sú zahrnuté do energetického sektora). Až 75% emisií z odpadov pochádza zo skládkovania odpadov, tieto emisie však poklesli až o 35%.

Emisie v dodávkach energie tvoria až 33% celkových emisií, v uvedenom období však poklesli až o 12%. Najvýznamnejší objem emisií z toho tvorí produkcia verejnej elektriny a tepla. Redukcia sa podarila najmä vďaka uzavretiu neefektívnych starých uhoľných elektrární na začiatku 90. rokov, ďalej prechod na využívanie zdrojov od uhlia a ropy k plynu a biomase a zvýšenie podielu kombinovanej výroby elektriny a tepla.

Emisie z využitia energie v priemysle a výrobe klesli o 25%, avšak správa konštatuje, že dominantná väčšina poklesu sa opäť týka najmä 90. rokov. Emisie z využitia energie v domácnostiach poklesli o 11%.


Mohlo by vás zaujímať

Povedomie firiem o PPA zmluvách rastie, no stále váhajú

Povedomie firiem o PPA zmluvách rastie, no stále váhajú

Mnohí klienti na Slovensku hovoria, že raz dlhodobý kontrakt o nákupe zelenej elektriny budú potrebovať. Nie či, ale kedy, vraví developer.

Názor. Prečo majú bioplynové stanice na Slovensku problémy?

Názor. Prečo majú bioplynové stanice na Slovensku problémy?

Bioplynová stanica môže byť úspešná iba vtedy, ak má dostatočný odber tepla, píše Andrej Hanzel.

Názor. Bioplynové stanice majú v energetike miesto, novou perspektívou je aj biometán

Názor. Bioplynové stanice majú v energetike miesto, novou perspektívou je aj biometán

Bioplynové stanice sú jedným z najstabilnejších obnoviteľných zdrojov z hľadiska produkcie elektrickej energie, píše Dávid Kančo zo Slovenskej bioplynovej asociácie.

X
X
X
X