VSDS
INNOGY
INNOGY

Zvažujete skladovanie energie v domácnosti? Najskôr spravte týchto 5 vecí

Skôr ako sa rozhodnete zaobstarať si batériový zásobník energie, skontrolujte niekoľko dôležitých podmienok.

Zvažujete skladovanie energie v domácnosti? Najskôr spravte týchto 5 vecí

Foto: Fotolia

Skladovanie energie je kľúčom k vyššiemu zapojeniu a používaniu obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach, firmách aj veľkých podnikoch. Batériové zásobníky si pomaly nachádzajú cestu na trh najmä v krajinách, kde je využívanie zelenej energie rozvinutejšie, alebo v konkrétnych prípadoch, kedy sa to oplatí.

Kúpa batérie na uskladnenie energie v domácnosti, vhodná najmä pri lokálnej výrobe vlastnej elektriny ako súčasť solárneho systému, však neznamená automatickú úsporu nákladov. Austrálčan Jonathan Prendergast na základe vlastnej skúsenosti upozorňuje, na čo si treba dať pozor a čo spraviť ešte pred samotným výberom batérie.

Prinášame päť odporúčaní, ktoré by každá domácnosť mala zvážiť ešte skôr, než sa rozhodne zaobstarať si batériový zásobník energie. Upozorňujeme, že nasledovné rady sú určené pre domácnosti z austrálskeho mesta Sydney a pre iné krajiny a miesta sa môžu konkrétne riešenia líšiť.

1. Inštalujte čo najvyššiu solárnu kapacitu

Batérie nevyrábajú elektrinu, iba ju skladujú a presúvajú. Elektrickú energiu produkujú solárne zariadenia. Elektrinu možno využiť na poháňanie domácnosti a export do siete. Hoci sa mnoho ľudí sťažuje, že dotácie za dodávku elektriny (výkupné ceny) do siete sú oveľa nižšie než platby za odber elektriny (10-15 centov vs. 25-35 c/kWh v Austrálii), stále predstavujú dobrý výnos z nadbytočnej slnečnej energie.

Iba na základe výkupnej ceny možno očakávať zhodnotenie investície 8 – 12 % (ročná úspora/príjem delený nákladmi na inštaláciu solárneho systému). S vysokými výkupnými cenami elektriny je momentálne vhodná doba investovať veľa do soláru, aby sa veľká časť systému splatila v nasledujúcich pár rokoch.

VIESSMANN

2. Monitorovanie spotreby

Je dôležité mať predstavu, koľko solárnej energie produkujete, koľko elektriny spotrebúva vaša domácnostť a kedy, a koľko solárnej energie sami priamo spotrebovávate. Ešte pred obstaraním batérie sme presunuli spotrebu tepelného čerpadla na teplú vodu, umývačky riadu a pračky na čas, kedy solárne zariadenie produkuje elektrinu. Maximalizovali sme tak solárnu produkciu. Solárna energia tak pokryla 65 % potreby. Zo siete odoberáme iba 2 – 4 kWh denne.

Bez monitorovania spotreby by sme nedokázali zosúladiť potrebu energie s produkciou solárnej energie. Nevedeli by sme, ako veľkú batériu potrebujeme a či ju vôbec potrebujeme.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Seminár SAPI: Fotovoltika a OZE v roku 2020 v nových priestoroch - aktualizované

Aj tento rok organizuje Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) tradičný výročný seminár „Fotovoltika a OZE v roku 2020.“

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Pozvánka: Medzinárodná servisná konferencia

Slovenský zväz pre chladiacu a klimatizačnú techniku pozýva na 15. ročník konferencie, na ktorej bude uvedená publikácia k veľkým tepelným čerpadlám a k novým technológiám a komponentom v chladiacej a klimatizačnej technike.

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Aký tepelno-izolačný materiál je najvýhodnejší pri obnove bytového domu?

Štúdia porovnávala energetickú a ekonomickú efektívnosť rôznych variantov zatepľovania bytoviek z hľadiska životného cyklu budovy.