Znečistenie ovzdušia výrazne znižuje mieru opeľovania, tvrdí štúdia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Znečistenie ovzdušia výrazne znižuje mieru opeľovania, tvrdí štúdia

V znečistenom ovzduší pozorovali vedci značne menej návštev opeľovačov. Domnievajú sa, že výfukové plyny menia vôňu kvetov, čo hmyz mätie.

Znečistenie ovzdušia výrazne znižuje mieru opeľovania, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

V znečistenom ovzduší sa menej opeľuje

Látky, ktoré bežne znečisťujú ovzdušie v mestskom prostredí aj na vidieku, podľa nového výskumu pravdepodobne zhoršujú opeľovacie schopnosti hmyzu, keďže mu bránia úspešne lokalizovať potravu.

Vedci z Univerzity v Readingu, Centra pre ekológiu a hydrológiu Spojeného kráľovstva a Birminghamskej univerzity v experimente zistili, že v prostredí, kde boli v ovzduší prítomné znečisťujúce látky, ktoré sa bežne vyskytujú v blízkosti zemského povrchu, napríklad výfukové plyny a ozón, bolo až o 70 % menej opeľovačov, až o 90 % menej kvetov nejaký opeľovač navštívil a celkove miera opelenia klesla až o 31 %.

Ide o prvú štúdiu, v ktorej bol pozorovaný negatívny vplyv látok bežne znečisťujúcich ovzdušie na opeľovanie v prírode. Vo výstupe, ktorý bol publikovaný v časopise Environmental Pollution, vedci sformulovali teóriu, že znečisťujúce látky sa dostávajú do kontaktu s kvetmi a menia ich vôňu, následkom čoho je pre hmyz ťažšie kvety nájsť.

Dr. Robbie Girling, ktorý pôsobí ako docent agroekológie na Univerzite v Readingu a výskum viedol, uvádza: „Z predošlého laboratórneho výskumu sme vedeli, že výfukové plyny naftových motorov môžu mať negatívny vplyv na opeľovačov, no dopady, ktoré sme odhalili v teréne, sú oveľa závažnejšie, ako sme očakávali.“

Výfukové plyny menia vôňu kvetov

„Ide o znepokojujúce zistenia, pretože tieto znečisťujúce látky sa bežne vyskytujú vo vzduchu, ktorý mnohí dýchame každý deň. Vieme, že tieto znečisťujúce látky škodia nášmu zdraviu a výrazný pokles počtu a aktivity opeľovačov naznačuje, že znečistenie ovzdušia má aj jasné dôsledky pre prírodné ekosystémy, na ktorých sme závislí,“ dodáva výskumný pracovník z Univerzity v Readingu Dr. James Ryalls.

V predchádzajúcich laboratórnych štúdiách, ktoré vykonal tím z Readingu, sa ukázalo, že výfukové plyny dieselových motorov menia vôňu kvetov. Existuje preto predpoklad, že znečistenie ovzdušia prispieva k poklesu populácie opeľujúceho hmyzu tým, že im sťažuje hľadanie potravy, teda peľu a nektára.

foto: Pexels

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

ÚRSO finalizuje určovanie aj výšku sieťových poplatkov pre budúci rok

Užívatelia budú za odber aj dodávku do sústavy na jednom mieste platiť iba raz.

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Ak neklesnú ceny energií, výroba batérií bude nerentabilná, vraví predstaviteľ automobilky

Európa vraj prichádza o cenovú konkurencieschopnosť v mnohých oblastiach, obzvlášť pri nákladoch na elektrinu a plyn. Môže to ohroziť transformáciu priemyslu.

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Zdania výrobcov elektriny. Vláda schválila cenové stropy

Mimoriadny odvod sa má vzťahovať už na obdobie od 1. decembra. Zákon smeruje do NR SR v skrátenom konaní.