Ústava garantuje občanom právo na zdravé životné prostredie. Občan sa však v praxi nevie domôcť práva na neznečistené ovzdušie v okolí svojho domu, píše Monika Medovičová.
Jeho sused už dlhodobejšie spaľuje odpady a splodinami z komína znečisťuje ovzdušie. Je živnostník, avšak nikto z okolia nevie v čom kokrétne podniká. Z náhodne vypočutého telefonátu, kde bola reč o kábloch, možno usúdiť, že pravdepodobne vypaľuje káble, ktoré si nazváža a vypálený kov potom zobchoduje.
Spaľuje prezieravo v noci, aby ho kontrolné orgány neprichytili. Dokonca aj počas tých najhorúcejších tropických nocí tohtoročného leta, kedy je vhodné okná pootvárať, bolo potrebné ich zavrieť kvôli zapáchajúcemu dymu z jeho komína.
Trpí psychika a znásobujú sa obavy o zdravie pri každom vdýchnutí takto znečisteného vzduchu. Toto sa deje takmer už jeden a pol roka a aj po intervencii štátnych orgánov suded pokračuje v pálení odpadov a v znečisťovaní ovzdušia.
Prístup orgánov
A ako to riešili naše kompetentné orgány? V nasledujúcich riadkoch popíšem proces riešenia tohto problému obcou, políciou a aj Slovenskou inšpekciou životného prostredia (ďalej „SIŽP“).
Pokúsim sa tiež poukázať na príčinu, prečo nedošlo k odstráneniu tohto problému a prečo nebol vinník potrestaný.
Ešte v roku 2023, v čase existencie „Zelenej linky“, bol podaný podnet na MŽP SR. Podľa predchádzajúceho zákona o ochrane ovzdušia tento problém mala riešiť a vyriešiť obec. Tá sa však povinnosti tzv. „preneseného výkonu štátnej správy v oblasti ochrany ovzdušia“ nezhostila a znečisťovanie ovzdušia nezastavila.
Následne bol, na jar v tomto roku 2024, zaslaný podnet na enviropolíciu. Tá preverovala podozrenie zo spáchania trestného činu neoprávneného nakladania s odpadmi, pričom zistila (uvedené v liste adresovanom obci), že „neznámy páchateľ síce koná v rozpore so zákonom o odpadoch a že v doposiaľ nezistenom množstve spaľuje odpad, avšak vzhľadom na skutočnosť, že ide o malé spaľovacie zariadenie, je v uvedenej veci potrebné podať podnet na príslušnú obec a kontrolu na mieste vykonáva inšpekcia životného prostredia (SIŽP).“
Na základe tohto vyjadrenia odstúpila enviropolícia vec na konanie príslušnej obci.
Nový zákon o ochrane ovzdušia č. 146/2023 Z.z (ďalej len „zákon o ochrane ovzdušia“), platný od 1.7.2023, skutočne zavádza nové ustanovenie o kompetencii obce a SIŽP v danej veci.
Podľa § 51 zákona o ochrane ovzdušia „ak existuje dôvodné podozrenie, že malé spaľovacie zariadenie na tuhé palivo alebo kvapalné palivo je prevádzkované v rozpore so zákazom podľa § 32 alebo povinnosťami podľa § 36 ods. 1, podnet sa podáva na miestne príslušnú obec a kontrolu na mieste vykonáva inšpekcia alebo ňou poverená osoba“.
Obec žiadala o kontrolu
Na základe uvedeného obec požiadala SIŽP o výkon kontroly. Pracovníci SIŽP vykonali dve miestne obhliadky, pričom v rámci druhej im bol umožnený aj vstup do domu suseda.
Obhliadky sa však vykonávali cez deň, kedy sused nespaľoval. Inšpekcia bola upozornená na skutočnosť, že spaľovanie odpadov sa deje v noci, takže počas dňa sa vizuálne nič nezistí. Zároveň bola požiadaná, aby vykonala odber vzoriek popola resp. ster zo spalinových ciest, čo je už legislatívnou možnosťou podľa nového zákona o ochrane ovzdušia.
Podľa § 51 ods. 4 zákona o ochrane ovzdušia zahŕňa kontrola na základe podnetu okrem iného aj „možnosť vykonať odber vzoriek popola a ster zo spalinových ciest v súlade s vykonávacím predpisom.“
Vykonávací predpis už existuje. Je ním vyhláška MŽP SR č. 252/2023 Z.z. o odbornej spôsobilosti v ochrane ovzdušia, podrobnostiach odborných posudkov a výkone kontroly malých spaľovacích zariadení na tuhé palivo a kvapalné palivo.
Výsledkom kontroly však nakoniec bolo oznámenie, že nebolo zistené porušenie zákazov a povinností podľa zákona o ochrane ovzdušia a že kontrolovaná osoba predložila potvrdenia o vykonaní čistenia a kontroly dymovodov.
Inšpekcii chýbajú usmernenia
Na požiadavku občana na opakovný výkon kontroly spojený s odberom vzoriek popola resp. steru zo spalinových ciest, SIŽP odpovedala, že ešte nemá vypracovaný metodický pokyn a ani zazmluvnené akreditované laboratórium.
Práve takýto odber je v tomto prípade nevyhnutný na získanie nespochybniteľného dôkazu o pálení odpadov.
Neschopnosť dokázať protiprávne konanie a vyvodiť sankčný postih povzbudzuje páchateľa v pokračovaní protizákonnej činnosti.
Na Slovensku to, žiaľ, nie je ojedinelý prípad „bezmocnosti“ kontrolných orgánov z dôvodu chýbajúceho vykonávacieho predpisu alebo z dôvodu nezabezpečenia kontrolného orgánu technickými a organizačnými opatreniami, čo je práve tento prípad.
Je paradoxné, že táto bezmocnosť kontrolných orgánov štátnej správy voči prevádzkovateľovi malého zdroja znečisťovania ovzdušia sa deje v období, kedy sa na Slovensku šíri osveta „správneho kúrenia tuhými palivami.“
Ide o projekt Európskej únie LIFE IP – Zlepšenie kvality ovzdušia, v rámci ktorého tzv. manažéri kvality ovzdušia, pôsobiaci v územiach vyšších územných celkov, realizujú mnohé vzdelávacie aktivity na školách, v obciach a pre širokú verejnosť.
Vysvetľujú nutnosť správneho domáceho kúrenia a zdravotných hrozieb vyplývajúcich z domáceho spaľovania akýchkoľvek iných látok ako certifikovaného paliva.
Bez právomocí inšpekcie sa s emisiami nepohneme
Akékoľvek spaľovanie iných látok, ako paliva na to určeného, vytvára emisie poškodzujúce zdravie ľudí, a v prípade gumy a plastov dokonca vznikajú vysoko nebezpečných látok - dioxínov.
Pokiaľ však inšpektori nebudú mať možnosť odoberať vzorky popola, resp. stery spalinových ciest u prevádzkovateľov „malých zdrojov znečisťovania ovzdušia“, tak nielen v tomto prípade, ale aj v obdobných prípadoch na Slovensku zamorovanie ovzdušia vysoko nebezpečnými látkami nezastavíme.
Monika Medovičová
Priatelia Zeme - SPZ
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Energie-portal.sk
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.