Plyn v slovenskej sieti spĺňa požadované parametre, hlásia plynári.
Médiá v susednom Česku v uplynulých týždňoch obletelo niekoľko príbehov o tom, ako dodávky nórskeho plynu namiesto plynu z Ruska spôsobujú poruchy koncových zariadení. Servisní technici v niektorých regiónoch hlásia častejšie poruchy kotlov. Na problém ešte v novembri upozorňovali napríklad Hospodářské noviny.
Podľa vyjadrenia Českého plynárenského zväzu pre CNN Prima News plyn z Nórska obsahuje v porovnaní s tým ruským približne 25-krát viac sulfánu, teda sírovodíka (H2S). Hodnoty sú však stále pod limitmi.
Nórsko je v súčasnosti suverénne najväčším dodávateľom potrubného plynu a od minulého roka smerujú dodávky nórskeho plynu aj na Slovensko. Zisťovali sme, ako je to s kvalitou plynu a poruchovosťou kotlov na Slovensku.
V článku sa dozviete:
- čo môže spôsobovať vyšší obsah sulfánu v plyne,
- aké komplikácie z toho môžu vyplývať pre plynové kotly,
- čo hovoria o zložení plynu českí a slovenskí plynári,
- ako a čo sa sleduje v zložení distribuovaného plynu.
Problém majú kotly s medenou inštaláciou
Vyšší obsah sulfánu v zemnom plyne sa stáva problémom, pretože v medených trúbkach spolu s meďou spúšťa neželanú chemickú reakciu.
„Vytvára čierny povlak na stene potrubia. Tento povrch sa môže za istých okolností odlupovať a cestovať potrubím až k spotrebičom,“ vysvetlil technológ a pracovník Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe Zdeněk Varga pre CNN Prima News. Problém tak majú najmä inštalácie kotlov a iných koncových zariadení, ktoré využívajú medené armatúry.
O expertné stanovisko sme požiadali aj výrobcu vykurovacích, chladiacich a priemyselných systémov Viessmann Slovensko. Zvýšenú poruchovosť kotlov v spoločnosti neevidujú, teoretický predpoklad, že nevhodné zloženie zemného plynu môže kotly poškodiť, ale potvrdzujú.
„Ak hovoríme o pevných zložkách obsiahnutých v zemnom plyne, môžu mať vplyv na znečistenie filtrov. S tým môže byť spojené, že cez plynové armatúry nebude prechádzať dostatočné množstvo plynu potrebného pre optimálne spaľovanie,“ reagoval na otázku Energie-portal.sk technický odborník zo spoločnosti Viessmann, s.r.o.
Plyn je v poriadku, konštatujú českí plynári
Či je za medializovanými prípadmi porúch kotlov v Česku skutočne vyšší obsah sulfánu v dodávkach nórskeho plynu však nie je isté. Vo svojom neskoršom vyjadrení publikovanom v pondelok (6. marca) na portáli vytapeni.tzb-info.cz Český plynárenský zväz zdôrazňuje, že dodávaný plyn spĺňa všetky požiadavky.
„Pri preverovaní týchto niekoľkých prípadov sa vždy potvrdilo, že je zemný plyn do daného odberného miesta dodávaný v požadovanej kvalite. Nečistoty v podobe sulfidu meďnatého neprichádzajú do odberného miesta plynovodmi, ale tvoria sa až na odberných miestach, ktoré sú v majetku vlastníkov objektu,“ uviedli českí plynári.
„Presné dôvody vzniku sulfidu meďnatého nie sú známe. Vždy totiž záleží na konkrétnych prevádzkových a technických podmienkach daného odberného miesta a v rámci Českej republiky sa prípady nevyskytujú plošne. Kvalita plynu zodpovedá aj naďalej platným európskym aj českým limitom,“ doplnil zväz k svojmu vyjadreniu.
Problém neevidujú ani na Slovensku
Na rozdiel od českých plynárov, ktorí zaznamenali niekoľko prípadov so zvýšenou poruchovosťou plynových kotlov, Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a ani jeho členovia v súčasnosti neevidujú žiadne sťažnosti ohľadom kazivosti koncových zariadení. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré pre Energie-portal.sk poskytol výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.
Všetok zemný plyn, ktorý prichádza na Slovensku, či už ide o dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG), plynu z Nórska či Ruska, podľa šéfa SPNZ spĺňa kvalitatívne parametre, ktorú sú definované v technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej siete. Tým je spoločnosť SPP – distribúcia, a.s., ktorá o aktuálnom zložení zemného plynu priebežne informuje na svojom webovom sídle.
„Dodržanie záväznej špecifikácie zemného plynu zaručuje jeho bezpečné používanie vo všetkých zariadeniach a spotrebičoch určených pre tento druh plynu,“ reagoval R. Kvasňovský.
Parametre kvality plynu sa sledujú na úrovni prepravy plynu medzi jednotlivými medzinárodnými tranzitnými sústavami. Na všetkých vstupných bodoch prepravnej siete sa pritom podľa R. Kvasňovského stanovujú kvalitatívne parametre. K tým patrí 11 zložiek týkajúcich sa zloženia zemného plynu, obsah sírnych zlúčenín, ako aj ostatné parametre, ktorými sú rosný bod vody, rosný bod uhľovodíkov, výhrevnosť, spaľovacie teplo, Wobbe-ho index a hustota.
„V zmysle týchto prepojovacích dohôd nie je možné aby sa na naše územie dostal plyn, ktorý by nespĺňal požadované parametre. Na rovnakom princípe zároveň fungujú všetci prevádzkovatelia v EÚ,“ vysvetlil výkonný riaditeľ SPNZ.
Parametre sú v norme
Ako v súvislosti s medializovanými prípadmi z Českej republiky ďalej priblížil R. Kvasňovský, sulfán (H2S) je v zemnom plyne nežiadúci pre jeho agresivitu voči plynovým potrubiam, spotrebičom, ale aj pre jedovatosť. Jeho maximálne povolené limity sú uvedené v prílohe č. 1 technických podmienok SPP – distribúcia, a to na úrovni max. 5 mg/m3, resp. celková síra max. na úrovni 20 mg/m3.
Plyn distribuovaný na Slovensku je do distribučnej siete dodávaný z prepravnej siete spoločnosti Eustream cez vnútroštátne prepúšťacie stanice, z podzemných zásobníkov zemného plynu a v menšej miere tiež z tuzemskej produkcie spoločnosti Nafta. Kvalita zemného plynu je pritom kontrolovaná vo všetkých bodoch.
„Hodnoty parametra sulfánov nebol doposiaľ v žiadnom zo vstupných bodov do distribučnej siete prekročený,“ skonštatoval R. Kvasňovský. Počas celého uplynulého roka, ako aj v prvých mesiacoch roka 2023, sa hodnoty celkovej síry podľa údajov SPP – distribúcia pohybujú v stotinách percent, teda na nepatrných úrovniach v porovnaní s limitom 20 mg/m3.
Čo sa týka správneho spaľovania zemného plynu, jeho podmienkou je určujúca hodnota Woobeho indexu, ktorý je jedným z kritérií tzv. zámennosti plynných palív.
Zostáva vám 10% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.