Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSDS
VSDS
INNOGY

Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia

Anglickí vedci zistili, že nainštalovaním systémov zelene na steny starších budov je možné výrazne zmenšiť ich uhlíkovú stopu.

Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

Zelená stena udržala viac tepla

Podľa nového výskumu by bolo možné dodatočným obohatením starších budov o zelené či „živé“ steny znížiť množstvo tepla, ktoré cez ne uniká, o viac ako 30 %. Vedci z Univerzity v Plymouthe sa sústredili na jednu z budov postavenú v 70. rokoch minulého storočia na univerzitnom kampuse a študovali, ako efektívne dve časti jej stien zadržiavali teplo.

Oba výseky steny boli otočené na západ, no jednu z nich vedci upravili – pridali jej vonkajšiu zelenú fasádu, ktorá pozostávala z flexibilného systému plstených textílií s vrecami určenými na pôdu a výsadbu rastlín.

Po piatich týždňoch meraní výskumníci skonštatovali, že množstvo tepla, ktoré uniklo cez stenu dodatočne doplnenú o živú fasádu, bolo o 31,4 % nižšie ako pri stene, ktorá zostala nezmenená. Okrem toho tiež zistili, že v časti pokrytej zeleňou sa stabilnejšie držali denné teploty ako v oblasti s holým murivom, čo znamená, že na vykurovanie upravenej časti sa spotrebovalo menej energie.

Zelené fasády majú množstvo výhod

Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Building and Environment je medzi prvými, ktoré potvrdzujú, že systémy živých stien vplývajú na tepelnú reguláciu bodov. Autori tvrdia, že hoci je tento koncept relatívne nový, už sa stihlo preukázať, že prináša množstvo výhod, napríklad aj pridanú biodiverzitu.

Nové zistenia by mohli krajinám výrazne pomôcť dosiahnuť záväzky v oblasti znižovania emisií. Napríklad v Spojenom kráľovstve budovy priamo tvoria 17 % emisií skleníkových plynov a vykurovanie priestorov predstavuje viac ako 60 % všetkej energie spotrebovanej v budovách.

Hlavný autor štúdie Dr. Matthew Fox, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník v oblasti udržateľnej architektúry, hovorí: „Približne 57 % všetkých budov v Anglicku bolo postavených pred rokom 1964. Hoci nedávno došlo k zmene regulácií v záujme zlepšenia tepelného výkonu nových stavieb, už postavené budovy stále spotrebujú obrovské množstvo energie na vykurovanie, čím významne prispievajú k tvorbe emisií oxidu uhličitého.“

„Je preto nevyhnutné, aby sme začali zlepšovať tepelný výkon týchto starších budov, ak má Spojené kráľovstvo dosiahnuť svoj cieľ nulových emisií CO2 do roku 2050, a zároveň aby sme pomohli znížiť pravdepodobnosť výskytu energetickej chudoby v dôsledku rastúcich cien energií.“

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

OZE v EÚ pokrývajú 37 % spotreby elektriny. V dvoch štátoch je to viac ako 70 %

Slovensko sa v štatistike zaradilo pod priemer EÚ, spomedzi krajín V4 však vykázalo najvyšší podiel obnoviteľných zdrojov.

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

Podiel OZE znovu vzrástol, Slovensko splnilo cieľ pre rok 2020, hlási Eurostat (GRAFY)

V jednom sektore sa podiel obnoviteľných zdrojov medziročne znížil.

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

VSE ubezpečuje odberateľov Twinlogy, že im zabezpečí dodávky elektriny

Zákazníci Twinogy nemusia podniknúť žiadne úkony, do režimu dodávateľa poslednej inštancie prejdú automaticky.