Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia

Anglickí vedci zistili, že nainštalovaním systémov zelene na steny starších budov je možné výrazne zmenšiť ich uhlíkovú stopu.

Zelené fasády môžu znížiť únik tepla z budov o tretinu, tvrdí štúdia

Foto: Pexels

Zelená stena udržala viac tepla

Podľa nového výskumu by bolo možné dodatočným obohatením starších budov o zelené či „živé“ steny znížiť množstvo tepla, ktoré cez ne uniká, o viac ako 30 %. Vedci z Univerzity v Plymouthe sa sústredili na jednu z budov postavenú v 70. rokoch minulého storočia na univerzitnom kampuse a študovali, ako efektívne dve časti jej stien zadržiavali teplo.

Oba výseky steny boli otočené na západ, no jednu z nich vedci upravili – pridali jej vonkajšiu zelenú fasádu, ktorá pozostávala z flexibilného systému plstených textílií s vrecami určenými na pôdu a výsadbu rastlín.

Po piatich týždňoch meraní výskumníci skonštatovali, že množstvo tepla, ktoré uniklo cez stenu dodatočne doplnenú o živú fasádu, bolo o 31,4 % nižšie ako pri stene, ktorá zostala nezmenená. Okrem toho tiež zistili, že v časti pokrytej zeleňou sa stabilnejšie držali denné teploty ako v oblasti s holým murivom, čo znamená, že na vykurovanie upravenej časti sa spotrebovalo menej energie.

Zelené fasády majú množstvo výhod

Nová štúdia, ktorá bola publikovaná v časopise Building and Environment je medzi prvými, ktoré potvrdzujú, že systémy živých stien vplývajú na tepelnú reguláciu bodov. Autori tvrdia, že hoci je tento koncept relatívne nový, už sa stihlo preukázať, že prináša množstvo výhod, napríklad aj pridanú biodiverzitu.

Nové zistenia by mohli krajinám výrazne pomôcť dosiahnuť záväzky v oblasti znižovania emisií. Napríklad v Spojenom kráľovstve budovy priamo tvoria 17 % emisií skleníkových plynov a vykurovanie priestorov predstavuje viac ako 60 % všetkej energie spotrebovanej v budovách.

Hlavný autor štúdie Dr. Matthew Fox, ktorý pôsobí ako výskumný pracovník v oblasti udržateľnej architektúry, hovorí: „Približne 57 % všetkých budov v Anglicku bolo postavených pred rokom 1964. Hoci nedávno došlo k zmene regulácií v záujme zlepšenia tepelného výkonu nových stavieb, už postavené budovy stále spotrebujú obrovské množstvo energie na vykurovanie, čím významne prispievajú k tvorbe emisií oxidu uhličitého.“

„Je preto nevyhnutné, aby sme začali zlepšovať tepelný výkon týchto starších budov, ak má Spojené kráľovstvo dosiahnuť svoj cieľ nulových emisií CO2 do roku 2050, a zároveň aby sme pomohli znížiť pravdepodobnosť výskytu energetickej chudoby v dôsledku rastúcich cien energií.“

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Schválili cenové stropy. Vláda rozhodla, čo elektrárňam zdaní ako nadmerný príjem

Schválili cenové stropy. Vláda rozhodla, čo elektrárňam zdaní ako nadmerný príjem

Slovenské elektrárne si môžu vydýchnuť, v prípade jadra bude strop vo výške 180 eur / MWh. Iných výrobcov postihne nový odvod tvrdšie.

Rozdali dotácie na nové elektrárne. Väčšina ide na fotovoltiku, najvyššiu sumu dostane veterný park

Rozdali dotácie na nové elektrárne. Väčšina ide na fotovoltiku, najvyššiu sumu dostane veterný park

Rezort hospodárstva rozdelil prvé milióny eur z Plánu obnovy smerujúce do energetiky.

Zastavte nové inštalácie fotovoltiky, inak skolabuje sieť, volajú operátori sietí na Cypre

Zastavte nové inštalácie fotovoltiky, inak skolabuje sieť, volajú operátori sietí na Cypre

Objem inštalovaných fotovoltických systémov v krajine dosiahol limit, prevádzkovatelia sietí museli na chvíľu vypnúť zdroje.