Ak firma príspevok získa, spätne jej má pokryť aj vypracovanie energetického auditu.
K dotáciám na zariadenia využívajúce obnoviteľné zdroje energie (OZE), akými sú fotovoltické panely, slnečné kolektory či tepelné čerpadlá, by sa v zjednodušenom administratívnom režime mali dostať aj firmy.
Ako sme na Energie-portal.sk informovali už vlani, po vzore projektu Zelená domácnostiam štát plánuje otvoriť obdobný program tiež pre firmy. Pripravuje sa pod názvom Zelená podnikom.
Rozbeh projektu nabral sklz. Štát už síce na príspevky pre firmy presunul desiatky miliónov eur z eurofondov, ale na finálne podmienky podpory sa stále čaká. Známe by mali byť v najbližších týždňoch.
Podnikatelia, ktorí využitie dotácie zvažujú, by však mali zbystriť pozornosť už teraz. Pri podávaní žiadosti o príspevok sa bude vyžadovať, aby v tom čase už mali vypracovaný energetický audit. Platí to pre všetky mikro, malé aj stredné firmy, pre ktoré bude Zelená podnikom určená.
Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá bude Zelenú podnikom administrovať, s účinnosťou od zajtrajška (15. novembra) zverejnila usmernenie, ktoré hovorí, ako majú energetické audity vypracované pre projekt Zelená podnikom vyzerať, čo musia obsahovať, aké návrhy by v nich mali byť obsiahnuté.
Kompletné usmernenie, ako aj aktuálny zoznam odborne spôsobilých osôb, ktoré môžu energetický audit vykonať, teda energetických audítorov, si môžete stiahnuť cez odkazy v závere článku.
Budú to účelové energetické audity
Základným predpokladom pre získanie dotácie z programu Zelená podnikom bude, aby žiadateľ mal zrealizovaný energetický audit. „Malo by ísť o účelový energetický audit pre ten druh energie, ktorý sa bude obnoviteľným zdrojom nahrádzať. Následne podnik môže podať žiadosť o vydanie poukážky,“ objasňoval na jarnej konferencii Vykurovanie 2024 Matej Veverka zo SIEA.
To, že energetický audit má byť „účelový,“ znamená , že musí zameraný na tú formu energie, ktorá má byť nahradená OZE, napríklad zemný plyn. „Keďže platí pravidlo, že energetická efektívnosť má prioritu, je nevyhnutné najskôr navrhnúť opatrenia na úsporu energie a následne stanoviť potenciál využitia obnoviteľných zdrojov energie. V rámci národného projektu Zelená podnikom bude podporovaná prioritne samospotreba,“ píše sa vo vydanom usmernení.
V prípade nových objektov majú zas energetické audity zohľadniť projektovanú hodnotu spotreby energie. „Ak je to relevantné, navrhnú sa opatrenia na úsporu energie a následne sa stanoví potenciál využitia obnoviteľných zdrojov energie,“ uvádza usmernenie.
Zostáva vám 55% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.