Výstavba malých vodných elektrární vraj nezohľadňuje životné prostredie | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo 2

Výstavba malých vodných elektrární vraj nezohľadňuje životné prostredie

Európska komisia spustila voči Slovensku tzv. “infringement”. Vytýka, že niektoré MVE neprešli posúdením environmentálnych vplyvov podľa európskej legislatívy.

Výstavba malých vodných elektrární vraj nezohľadňuje životné prostredie

Foto: Energie-portal.sk

Výstavba malých vodných elektrární na Slovensku vraj neprebieha v súlade s európskou legislatívou posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Európska komisia vyzýva Slovensko na zosúladenie strategického dokumentu o využívaní potenciálu vodnej energie s európskymi predpismi v oblasti hodnotenia vplyvov na životné prostredie. Taktiež vytýka nedostatočné posúdenie týchto vplyvov aj pri niektorých už existujúcich malých vodných elektrárňach.

“Slovensko je povinné realizovať strategické environmentálne hodnotenie plánu pre využívanie hydroenergetického potenciálu. Avšak iba štyri z 37 malých vodných elektrární uvedených v štátnom pláne boli predmetom strategického environmentálneho hodnotenia. Vynechanie väčšiny znamená, že úrady nedokázali identifikovať možnosti, ktoré by spôsobili najmenšiu škodu pre životné prostredie,” uvádza Európska komisia.

Slovenské orgány podľa EK zároveň nerealizovali relevantné hodnotenie vplyvov na životné prostredie ani na úrovni jednotlivých projektov už existujúcich malých vodných elektrární, ako to vyplýva zo smerníc o EIA, vode a biotopoch.

“Komisia preto posiela Slovensku dodatočné upozornenie. Slovensko má teraz dva mesiace na odpoveď a vysvetlenie identifikovaných nedostatkov.” V prípade neuspokojivej odpovede môže Komisia rozhodnúť o vydaní tzv. “reasoned opinion” a požadovať nápravné opatrenia a záležitosť môže skončiť aj súdnou žalobou.  

 
 

Zostáva vám 61% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (1)

  1. peter.taus@tuke.sk21.02.2022 (12:04)
    Verím, že nová Koncepcia vodnej politiky, do prípravy ktorej boli zapojení odborníci z univerzít a vedeckých inštitúcii ale aj mimovládne organizácie zohľadňuje aj možnosti výstavby mini, mikro a piko elektrární, ktoré majú minimálny, prípadne žiadny negatívny dopad na ŽP. Potenciál tokov je pritom "slušný", ako vyplýva z analýz, ktoré sme realizovali na Oddelení OZE na fakulte BERG TUKE na konkrétnych vodných tokoch.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

Do siete sa tento rok môže pripojiť viac lokálnych zdrojov, hlási MH SR a oznamuje limit aj na rok 2023

V aktuálnom a budúcom roku sa môžu na Slovensku pripojiť lokálne zdroje s celkovým výkonom takmer 280 MW. Možnosti v rámci západného, stredného a východného Slovenska sa však rôznia.

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Slovensko chce oddialiť zákaz predaja benzínových a naftových áut v EÚ

Päť európskych krajín požaduje zmiernenie znižovania emisií v cestnej doprave a zavedenie prechodného obdobia pre zákaz spaľovacích motorov.

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Zákaz odpájania, právo na splátkový kalendár. ÚRSO ukázal 9 opatrení na ochranu pred zdražovaním

Nárast trhových cien energií nedokážeme vykompenzovať, ani ak maximálne znížime distribučné poplatky a zisky energofiriem, avizuje regulátor.