Väčšina vyrobeného tepla u nás pochádza zo zemného plynu. Kým spotreba uhlia v posledných rokoch klesá, presadzovať sa začína bioplyn.
Sústavy tepelných zariadení jednotlivých výrobcov tepla sa líšia rozsahom, používanou technológiou, ale aj palivom. Najnovšie dáta o štruktúre slovenského teplárenstva priniesol regulačný úrad v materiáli, v ktorom hodnotí predchádzajúce regulačné obdobie 2012 – 2016.
„V teplárenských systémoch s technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla bolo v roku 2016 vyrobených 55,2 % tepla. Zvyšok regulovaného tepla sa vyrába v blokových a domových kotolniach. Obnoviteľné zdroje energie sa na dodávke tepla podieľajú 20,6%,“ zhrnul ÚRSO v správe.
Celý materiál ÚRSO si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Dominuje zemný plyn
Jednoznačne najviac zastúpeným palivom je v slovenskom teplárenstve i naďalej zemný plyn. Jeho podiel na výrobe tepla sa pohyboval v uplynulých štyroch rokoch od 53,5 % do 57,4%. Spotreba energie zo zemného plynu na výrobu tepla vani dosiahla takmer 8660GWh.
Zemný plyn využíva na výrobu tepla približne 80% dodávateľov. V minulom roku išlo o 257 výrobcov. Asi 35% z nich využíva zemný plyn v kombinácii s iným druhom paliva, ktorým je najčastejšie biomasa.
Biomasa je na Slovensku druhým najpoužívanejším palivom na výrobu tepla. Jej podiel na výrobe tepla v rokoch 2012 až 2015 bol viac menej vyrovnaný a pohyboval sa okolo 25 % až 27 %.
„V roku 2016 prišlo k určitému poklesu spotreby biomasy, ktorá bola spôsobená spoločnosťou Mondi SCP, a. s., Ružomberok, ktorá zmenila spôsob kalkulácie nákladov na teplo tým, že náklady na výrobu tepla pre vlastnú spotrebu vyčlenila z cenovej regulácie,“ uviedol vo svojej správe ÚRSO.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.