VSE
VSE
Belimo 2

Ak sa navrhované vyhlášky ÚRSO nezmenia, obnoviteľné zdroje čaká čierna budúcnosť, varujú výrobcovia

Zvýšenie G-komponentu spôsobí, že zahraničným investorom bude chýbať lokálna zelená elektrina, upozorňuje Ján Horváth z Enery.

Ak sa navrhované vyhlášky ÚRSO nezmenia, obnoviteľné zdroje čaká čierna budúcnosť, varujú výrobcovia

Ján Horváth (v strede) | Foto: SAPI

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) predstavil pred pár týždňami navrhované zmeny v piatich vyhláškach, týkajúcich sa elektroenergetiky, plynárenstva aj tepelnej energetiky. Najväčšiu kritiku zainteresovaných subjektov „zožalo“ viac než zdvojnásobenie G-komponentu.

Návrhy obsahujú aj ďalšie ustanovenia, ktoré podľa výrobcov elektriny môžu viesť až k zastaveniu doterajšieho akého-takého rozvoja obnoviteľných zdrojov na Slovensku.

„Prišla smršť vyhlášok, pričom niektoré majú aj 250 strán. Zorientovať sa v tom bolo veľmi ťažké. Už skrátená lehota na pripomienkovanie bola ešte viac skrátená a nebolo dodržaných ani 10 pracovných dní. Niektoré možné skryté veci sme ani nestihli úplne analyzovať,” uviedol Ján Horváth, riaditeľ spoločnosti Enery na SAPI Energy Conference 2024.

V článku sa dozviete:

  • prečo výrobcovia elektriny považujú G-komponent za problematický a o koľko bude musieť vzrásť cena elektriny po započítaní nákladov na poplatok,
  • prečo hrozí nedostatok lokálnej elektriny z fotovoltiky či vetra pre veľké priemyselné spoločnosti,
  • ako môže navrhovaná legislatíva ovplyvniť batériovú akumuláciu,
  • aké otázky zostávajú otvorené pri “repoweringu” existujúcich zdrojov, či energetických komunitách.

Jedným z najproblémovejších bodov novej legislatívy je opätovný nárast poplatku za pripojenie do sústavy, tzv. "G-komponentu". Výrobcovia dlhodobo upozorňujú, že toto je jedna z hlavných bŕzd výstavby väčších zdrojov. Už súčasná úroveň poplatku znevýhodňuje výrobcov elektriny v porovnaní s inými krajinami, napríklad Českom, či Bulharskom.

„Keď veľký priemyselný podnik, ako napríklad Volvo, bude zvažovať ponuky slovenského výrobcu elektriny, náklady na poplatok musia byť zahrnuté v cene. Zvýšenie z 15 na 50 % predstavuje 233 % nárast a viedlo by k tomu, že napríklad výrobca elektriny zo slnka bude musieť navýšiť predajnú cenu o 35 – 40 eur/MWh, čo by ho pri dnešných cenách úplne diskvalifikovalo. Podnik môže preferovať elektrinu práve z Česka, či Bulharska, kde takýto poplatok neexistuje,” upozorňuje J. Horváth.

 
 

Zostáva vám 56% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Počítajú s gigawattovým prírastkom fotovoltiky ročne aj napriek ochladeniu trhu

Darí sa inštaláciám v českých domácnostiach. Pridať musíme vo veľkých zdrojoch a batériách, vraví Jan Fousek z Asociácie pre akumuláciu energie.

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako bude fungovať EIA a povoľovacie procesy vo svetle legislatívnych zmien? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok opisuje vybrané aspekty procesu EIA a povoľovacích procesov vo svetle legislatívnych úprav účinných od 1. 4. 2024, ako aj návrhov, ktoré sú aktuálne v legislatívnom procese.

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nie je to len o fotovoltických paneloch a tepelnom čerpadle. K efektívnej prevádzke treba manažment, vysvetľuje odborník

Nestačí sa pozerať na jednotlivé zariadenia, kľúčové je, ako funguje celý systém, hovorí Daniel Hrčka zo spoločnosti Viessmann.

X
X
X
X