Distribučným spoločnostiam a teplárom sa nepozdáva, ako chce ÚRSO zasiahnuť do ich nákladov.
Rozsiahla novelizácia energetickej legislatívy sa posúva v legislatívnom procese ďalej. Pätica nových vyhlášok, ktoré Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) predstavil 6. mája, už prešla skráteným pripomienkovým konaním.
Regulátor má teraz na zapracovanie pripomienok a finalizáciu nových predpisov šesť týždňov. Zámerom ÚRSO totiž je, aby nové vyhlášky nadobudli účinnosť už od 1. júla.
Ak by úrad tento termín nestihol, ďalšou alternatívou je až 1. január 2025. Predpisy s vplyvom na podnikateľské prostredie sa totiž podľa nových legislatívnych pravidiel môžu novelizovať len k 1. júlu alebo 1. januáru.
Pôvodne preto ÚRSO zamýšľal predložiť svoje návrhy na pripomienkovanie už počas marca. Oproti tomuto zámeru sa však úrad omeškal o viac ako mesiac, pričom skrátené pripomienkovanie skončilo v stredu 15. mája.
Návrhy ÚRSO zasypala kritika
Niektoré z návrhov ÚRSO rozprúdili diskusiu aj mimo oficiálneho pripomienkového konania. Ide napríklad o návrh regulátora na zvýšenie tzv. G-komponentu, teda poplatku, ktorý uhrádzajú výrobcovia elektriny distribučným spoločnostiam, na viac ako dvojnásobok.
„Vyhláška regulátora úplne zabíja akékoľvek nové obnoviteľné zdroje, pretože tzv. G-komponent sa ide zvýšiť z 15 % na 50 %. To zabije akýkoľvek nový projekt v solárnej či veternej energetike,“ vyjadril sa napríklad šéf Slovenských elektrární Branislav Strýček.
Ku kritike sa pridala aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), podľa ktorej tento krok ohrozí aj už existujúce zdroje. „S takýmto navýšením nedokáže fungovať bez straty významná časť vodných, fotovoltických, veterných, ale ani bioplynových elektrární. Nedokážu si totiž zarobiť na úvery či financie potrebné na ich prevádzku,” povedal šéf asociácie Ján Karaba.
Pripomienkové konanie k piatim novým vyhláškam sa však zďaleka netýkalo iba G-komponentu. K návrhom ÚRSO prišlo celkovo 1 375 rôznych pripomienok. Pozreli sme sa, na čo pripomienkujúci poukázali.
Zostáva vám 82% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.