INNOGY
INNOGY
INNOGY

Východoslovenská energetika vlani podstatne zvýšila zisk

VSE dosiahla v roku 2018 zisk po zdanení vo výške 8,6 mil. eur, čo je niekoľkonásobne viac ako rok predtým. Hlavným dôvodom je rast cien komodít.

Východoslovenská energetika vlani podstatne zvýšila zisk

Foto: VSE

Spoločnosť Východoslovenská energetika (VSE) dosiahla v roku 2018 zisk po zdanení vo výške 8,6 mil. eur, čo je viac ako štvornásobok predchádzajúceho obdobia. Podstatné zvýšenie zaznamenali najmä tržby za dodávku, distribúciu a prenos elektriny, ktoré vzrástli medziročne z 386 na 425 miliónov eur.

Ako vyplýva z výročnej správy za rok 2018, novým zdrojom príjmov je dodávka plynu, ktorý VSE dodáva koncovým zákazníkom v segmente domácností od decembra 2017 po kúpe portfólia ČEZ. Tieto tržby dosiahli vlani 13 miliónov eur. Takmer dvojnásobne sa zvýšili aj výnosy z nekomoditných produktov (finančný lízing a ostatné výnosy). Celkovo tak výnosy zo zmlúv so zákazníkmi vzrástli z 398 miliónov na 453 mil. eur.  

Výrazné zvýšenie zisku

Zvýšili sa náklady spoločnosti na nákup elektriny aj plynu (zo 134 mil. na 168 mil. eur), väčšou nákladovou položkou sú však distribučné a prenosové poplatky, ktoré v roku 2018 dosiahli 240 mil. eur. Na osobné náklady išlo vlani takmer desať miliónov eur. Východoslovenská energetika vlani dosiahla prevádzkový zisk na úrovni 9,6 mil. eur, čo je vyše štvornásobne viac ako v roku 2017.

VSE predala vlani zákazníkom celkom tritisíc GWh elektrickej energie, väčšiu časť (1,9 tisíc GWh) tvorili firemní klienti, zvyšok domácnosti (1,1 tisíc GWh). Väčšina nakupovanej elektriny pochádzala od spoločnosti Slovenské elektrárne (37 %), časť pokryla energia z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla (17 %).

Východoslovenská energetika zabezpečuje dodávku elektriny pre takmer 600-tisíc zákazníkov najmä na východe Slovenska, čiastočne aj v Banskobystrickom kraji. Nákup plynu realizovala VSE výhradne od svojej sesterskej spoločnosti innnogy Slovensko.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Podpora KVET v Česku sa má znížiť, teplári sa obávajú rozpadu systémov CZT

Okrem nižšieho dotovania KVET sa možno nebude rušiť výnimka pre daň z plynu pre domové kotolne. Hrozí rast cien tepla a rozpad unikátnych systémov, ktoré nám v EÚ závidia, upozorňujú teplári.

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Ťažba čierneho uhlia v EÚ klesla za 20 rokov o 80 %. Spotreba padá pomalšie, dovoz rastie

Väčšina čierneho aj hnedého uhlia sa v štátoch EÚ spotrebuje na výrobu elektriny.

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Nestlé chce znížiť emisie uhlíka na nulu, spoľahne sa na obnoviteľné zdroje energie

Najväčší výrobca potravín a nápojov na svete predstavil tri konkrétne kroky, ktorými chce do roku 2050 dosiahnuť nulové emisie skleníkových plynov.