Výberovým konaním prešli traja súčasní členovia predstavenstva SEPS a ďalších 22 uchádzačov. Výsledky výberu vyhlásia až po ukončení projektu, ktorý má zmeniť fungovanie SEPS.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) je aj v januári 2021 stále bez nového vedenia. Jaroslav Vach, Martin Riegel a Michal Pokorný, ktorí sú jedinými členmi predstavenstva SEPS od odvolania predošlého vedenia v apríli 2020, však majú našliapnuté k tomu, aby vo funkciách zostali aj po definitívnom uzavretí výberového konania.
Vyplýva to z reakcie Ministerstva financií SR (MF SR) na otázky denníka Energie-portal.sk v súvislosti s výberom nových členov predstavenstva SEPS, ktorý ministerstvo vyhlásilo v septembri 2020 a ktoré pôvodne chcelo uzavrieť ešte vlani.
Štátna SEPS, ktorá patrí medzi najväčšie energetické firmy aj platiteľov daní na Slovensku, je prevádzkovateľom prenosovej a elektrizačnej sústavy. Jediným akcionárom SEPS je štát, v mene ktorého koná MF SR. Rezort získal nad spoločnosťou plnú kontrolu v roku 2012 po tom, ako naň prešla majetková účasť Fondu národného majetku SR.
Zapojili ÚRSO aj Transparency International
Výberového konania na obsadenie pozícií členov predstavenstva SEPS sa zúčastnilo celkovo 61 uchádzačov, pričom 25 z nich ho absolvovalo úspešne.
„Uvedené fakty tak čo do kvantity, aj čo do kvality uchádzačov považujeme za jednoznačný úspech a potvrdenie transparentnosti a efektivity procesu výberového konania,“ uviedol tlačový odbor rezortu financií. MF SR považuje výber nového vedenia SEPS za „jedno z najúspešnejších výberových konaní v štátnych spoločnostiach vôbec.“
„Pohovory s úspešnými uchádzačmi boli realizované aj za účasti zástupcu Transparency International a Úradu pre reguláciu sieťových odvetví s cieľom zabezpečenia transparentnosti a najvyššej odbornosti výberu,“ reagoval rezort financií.
Štátna akciovka za predošlého vedenia čelila viacerým podozreniam z klientelizmu a nehospodárneho nakladania s majetkom. V marci 2020 na začiatku pandémie COVID-19, napríklad, SEPS za zahmlených okolností nakúpila respirátory od syna jedného z manažérov spoločnosti, a to za niekoľkonásobok ich bežnej ceny.
Audit, ktorý v spoločnosti spustilo nové dočasné vedenie odhalil okrem iného podozrivé zmluvy na monitoring sietí za milióny eur, kartely a dohody firiem pri verejnom obstarávaní či konflikt záujmov pri odpredaji sídla spoločnosti. Podrobnosti sme priniesli v tomto článku.
Organizačnú štruktúru SEPS chcú zmeniť
Keďže všetci traja súčasní členovia predstavenstva SEPS úspešne absolvovali výberové konanie, ich ďalšie pôsobenie vo vedení SEPS je podľa rezortu financií „plne legitímne a v súlade s uznesením vlády ako aj vnútornými zásadami obsadzovania štatutárnych orgánov, ktoré hovorí, že „ak člen predstavenstva obsadený takýmto (dočasným) spôsobom uspeje vo výberovom konaní, bude potvrdený vo funkcii.”.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.