VSE
VSE
Belimo

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Prevádzkovateľ autobusov na vodíkový pohon sa nezaobíde bez štátnej dotácie. Neekologické vozidlá za vstup do centra platia 100 libier na deň.

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Foto: www.london.gov.uk

Vodíkové palivové články sú sľubnou technológiou, ale v súčasnosti ekonomicky nerentabilnou. Potvrdila to aj štúdia spoločnosti Deloitte. Porovnávala náklady na prevádzku vozidiel s tradičným spaľovacím pohonom, elektrickým a vodíkovým pohonom. Jednou z prípadových štúdií boli aj vodíkové autobusy v mestskej hromadnej doprave v Londýne.

Londýnska mestská spoločnosť Transport for London (TfL) zodpovedá za každodennú prevádzku verejnej dopravnej siete – autobusov, metra, ľahkých vlakov, či taxi. V roku 2003 začala so skúšobnou prevádzkou autobusov s vodíkovým pohonom prvej generácie. Zvýšené náklady pokrývali štátne dotácie a granty z eurofondov.

V roku 2010 spoločnosť v rámci ďalšieho podporného programu zakúpila päť nových vodíkových autobusov. Tie už začali premávať v ostrej doprave na frekventovanej turistickej linke medzi Covent Garden a Tower Gateway. O tri roky neskôr sa flotila vodíkových autobusov rozšírila o ďalšie tri kusy a v súčasnosti dosahuje celkový počet desať. Vlani prevádzkovateľ objednal ďalších 20 vodíkových “double-deckrov”.

Biznis model prevádzky pri tradičných a vodíkových autobusoch sa však líši. V bežnom modeli TfL vyberá súkromných prevádzkovateľov liniek na základe súťažných ponúk. Dopravcovia si zvyčajne musia zakúpiť vozidlá a najímať vodičov na vlastné náklady. Zmluvná suma s mestom sa odvíja od najazdených kilometrov a celkovej spoľahlivosti služby. Každodenné tržby z cestovných lístkov sú príjmom TfL.

Biznis model vodíkových autobusov je odlišný. Mestská spoločnosť zakúpila tieto autobusy s dotačnou podporou a vyberá prevádzkovateľov cez franšížu. Vyberá taktiež dodávateľa vodíkového paliva a infraštruktúry. “Väčšina paliva sa vyrába vo veľkých zariadeniach, odkiaľ sa priváža do garáží a skladuje v kvapalnej alebo plynnej forme,” uvádza prípadová štúdia Deloitte.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

PPA zmluvy na dodávku zelenej elektriny. Aké typy existujú a ako sa určuje cena

Zmluvy o dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov prinášajú výrobcom aj odberateľom viacero výhod. Na Slovensku sa zatiaľ veľmi nerozvíjajú.

Veľké tepelné čerpadlo v centre mesta. V Prahe vzniká unikátna sieť diaľkového vykurovania

Veľké tepelné čerpadlo v centre mesta. V Prahe vzniká unikátna sieť diaľkového vykurovania

Potenciál riek pri dodávkach tepla a chladu sa zatiaľ využíva najmä v individuálnych budovách. V hlavnom meste Česka pripravujú komunitný systém CZT s tepelným čerpadlom.

Ako určiť plochu a počet solárnych kolektorov pre ohrev vody v rodinnom dome

Ako určiť plochu a počet solárnych kolektorov pre ohrev vody v rodinnom dome

Koľko slnečných kolektorov je treba na pokrytie úplnej potreby teplej vody v dome v Bratislave počas šiestich mesiacov roka?