Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Prevádzkovateľ autobusov na vodíkový pohon sa nezaobíde bez štátnej dotácie. Neekologické vozidlá za vstup do centra platia 100 libier na deň.

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Foto: www.london.gov.uk

Vodíkové palivové články sú sľubnou technológiou, ale v súčasnosti ekonomicky nerentabilnou. Potvrdila to aj štúdia spoločnosti Deloitte. Porovnávala náklady na prevádzku vozidiel s tradičným spaľovacím pohonom, elektrickým a vodíkovým pohonom. Jednou z prípadových štúdií boli aj vodíkové autobusy v mestskej hromadnej doprave v Londýne.

Londýnska mestská spoločnosť Transport for London (TfL) zodpovedá za každodennú prevádzku verejnej dopravnej siete – autobusov, metra, ľahkých vlakov, či taxi. V roku 2003 začala so skúšobnou prevádzkou autobusov s vodíkovým pohonom prvej generácie. Zvýšené náklady pokrývali štátne dotácie a granty z eurofondov.

V roku 2010 spoločnosť v rámci ďalšieho podporného programu zakúpila päť nových vodíkových autobusov. Tie už začali premávať v ostrej doprave na frekventovanej turistickej linke medzi Covent Garden a Tower Gateway. O tri roky neskôr sa flotila vodíkových autobusov rozšírila o ďalšie tri kusy a v súčasnosti dosahuje celkový počet desať. Vlani prevádzkovateľ objednal ďalších 20 vodíkových “double-deckrov”.

Biznis model prevádzky pri tradičných a vodíkových autobusoch sa však líši. V bežnom modeli TfL vyberá súkromných prevádzkovateľov liniek na základe súťažných ponúk. Dopravcovia si zvyčajne musia zakúpiť vozidlá a najímať vodičov na vlastné náklady. Zmluvná suma s mestom sa odvíja od najazdených kilometrov a celkovej spoľahlivosti služby. Každodenné tržby z cestovných lístkov sú príjmom TfL.

Biznis model vodíkových autobusov je odlišný. Mestská spoločnosť zakúpila tieto autobusy s dotačnou podporou a vyberá prevádzkovateľov cez franšížu. Vyberá taktiež dodávateľa vodíkového paliva a infraštruktúry. “Väčšina paliva sa vyrába vo veľkých zariadeniach, odkiaľ sa priváža do garáží a skladuje v kvapalnej alebo plynnej forme,” uvádza prípadová štúdia Deloitte.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Mobilné čerpacie stanice pomôžu farmárom i v priemysle. Ako mobilné tankovanie funguje?

Mobilné čerpacie stanice pomôžu farmárom i v priemysle. Ako mobilné tankovanie funguje?

Prenosné čerpacie stanice sú výhodné riešenie pre každého, kto potrebuje mať pohonné hmoty vždy na dosah.

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Pozvánka na konferenciu: Dny teplárenství a energetiky 2020 - aktualizovaná

Ďalší, už 26. ročník konferencie ponúka aj tento rok veľkú porciu informácií o nových technológiách, legislatíve a trendoch v teplárenstve a energetike.

Pozvánka na konferenciu ENEF 2016: S energiou rozumne a efektívne

Pozvánka na konferenciu ENEF 2016: S energiou rozumne a efektívne

Pozývame vás na 12. ročník konferencie, ktorá sa uskutoční 26. - 28. októbra 2016 v hoteli LUX Banská Bystrica. Ústrednou témou konferencie je „S energiou rozumne a efektívne“. (Aktualizované o program podujatia: 4.10.2016)