Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
Česko-slovenské energetické fórum 2023
Belimo 2

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Prevádzkovateľ autobusov na vodíkový pohon sa nezaobíde bez štátnej dotácie. Neekologické vozidlá za vstup do centra platia 100 libier na deň.

Vodíkové autobusy: ekologické a suverénne najdrahšie. Prípadová štúdia z Londýna

Foto: www.london.gov.uk

Vodíkové palivové články sú sľubnou technológiou, ale v súčasnosti ekonomicky nerentabilnou. Potvrdila to aj štúdia spoločnosti Deloitte. Porovnávala náklady na prevádzku vozidiel s tradičným spaľovacím pohonom, elektrickým a vodíkovým pohonom. Jednou z prípadových štúdií boli aj vodíkové autobusy v mestskej hromadnej doprave v Londýne.

Londýnska mestská spoločnosť Transport for London (TfL) zodpovedá za každodennú prevádzku verejnej dopravnej siete – autobusov, metra, ľahkých vlakov, či taxi. V roku 2003 začala so skúšobnou prevádzkou autobusov s vodíkovým pohonom prvej generácie. Zvýšené náklady pokrývali štátne dotácie a granty z eurofondov.

V roku 2010 spoločnosť v rámci ďalšieho podporného programu zakúpila päť nových vodíkových autobusov. Tie už začali premávať v ostrej doprave na frekventovanej turistickej linke medzi Covent Garden a Tower Gateway. O tri roky neskôr sa flotila vodíkových autobusov rozšírila o ďalšie tri kusy a v súčasnosti dosahuje celkový počet desať. Vlani prevádzkovateľ objednal ďalších 20 vodíkových “double-deckrov”.

Biznis model prevádzky pri tradičných a vodíkových autobusoch sa však líši. V bežnom modeli TfL vyberá súkromných prevádzkovateľov liniek na základe súťažných ponúk. Dopravcovia si zvyčajne musia zakúpiť vozidlá a najímať vodičov na vlastné náklady. Zmluvná suma s mestom sa odvíja od najazdených kilometrov a celkovej spoľahlivosti služby. Každodenné tržby z cestovných lístkov sú príjmom TfL.

Biznis model vodíkových autobusov je odlišný. Mestská spoločnosť zakúpila tieto autobusy s dotačnou podporou a vyberá prevádzkovateľov cez franšížu. Vyberá taktiež dodávateľa vodíkového paliva a infraštruktúry. “Väčšina paliva sa vyrába vo veľkých zariadeniach, odkiaľ sa priváža do garáží a skladuje v kvapalnej alebo plynnej forme,” uvádza prípadová štúdia Deloitte.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Pozvánka na konferenciu: Energetický manažment 2023

Deviaty ročník medzinárodnej konferencie sa uskutoční v polovici apríla v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

Ako bolo na konferencii Energetický manažment 2022 (FOTO)

K hlavným témam podujatia patrili garantované energetickú služby, energetická efektívnosť, budovy, obnoviteľné zdroje energie, ale aj podporné nástroje a energetická legislatíva.

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Tepelné čerpadlá sú vhodné aj pre vykurovanie starších domov, tvrdí štúdia

Prípadová štúdia porovnáva návrh tepelného čerpadla pre rodinný dom na severe Slovenska v pôvodnom aj rekonštruovanom stave.