Plynová turbína po novom spaľuje plyn s prímesou vodíka.
Vodík je popri biometáne a ďalších obnoviteľných plynoch jednou z alternatív, ktorá v budúcnosti môže pomôcť pri znižovaní emisií za využitia už existujúcej plynárenskej infraštruktúry. Na Slovensku plynári napríklad už zrealizovali projekt, v rámci ktorého začali v jednej obci do plynu primiešavať 10 % plynu, aby zistili, ako sa takáto zmes bude správať v potrubiach.
V susedom Rakúsku najnovšie testujú spaľovanie zemného plynu s prímesou vodíka priamo počas komerčnej prevádzky zariadenia na kombinovanú výrobu elektriny a tepla (KVET). Projekt realizujú vo viedenskej elektrárni Dounastadt. Ide o spoluprácu spoločností Wien Energie, RheinEnergie, Siemens Energy a VERBUND.
Testujú prímes 5 % až 15 % vodíka
Experiment predstavuje prvú skúšku svojho druhu na svete, kedy sa zmes vodíka a zemného plynu spaľuje v komerčne využívanej elektrárni. Projekt má poslúžiť na získanie dôležitých poznatkov pre konverziu teplární a elektrární na využívanie alternatívnych plynov.
„Prevádzková skúška v elektrárni Donaustadt je míľnikom prechodu energetického systému na klimaticky neutrálne zdroje,“ hovorí Peter Hanke, mestský radca pre financie a hospodárstvo.
Skupina podnikov sa rozhodla do projektu spoločne investovať približne 10 miliónov eur. Od polovice júla do polovice septembra 2023 do plynu pridávajú rôzne množstvá vodíka. Test začal na úrovni piatich objemových percent, čo v priebehu skúšky postupne zvýšia na 15 percent. V ďalšej fáze plánujú podiel zvýšiť na približne 30 percent.
Ak bude skúška úspešná, zariadenie má získať certifikáciu na trvalú prevádzku. Mesto si od spoluspaľovania vodíka sľubuje zníženie emisií. „Už 15-percentná prímes zeleného vodíka v elektrárni Donaustadt by ročne ušetrila približne 33 000 ton CO2, čo je dôležitý krok k dosiahnutiu klimatickej neutrality Viedne do roku 2040,“ uvádza viedenská radnica v tlačovej správe.
Prispôsobia plynové turbíny
Plynové turbíny spoločností Wien Energie, RheinEnergie a VERBUND sú prakticky identické, všetky tri podniky používajú turbínu Siemens Energy typu SGT5-4000F. V závislosti od dopytu a prevádzkového režimu vyrábajú elektrickú energiu a teplo, ktoré sa dodáva do systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT).
Foto: Wien Energie
Výhodou plynových turbín je, že sa dajú rýchlo spustiť a odstaviť. Týmto spôsobom turbíny kompenzujú výkyvy v elektrickej sieti, ktoré nevyhnutne vznikajú pri výrobe veternej a solárnej energie. Takmer žiadny iný typ elektrárne nie je taký flexibilný ako elektráreň s plynovou turbínou s kombinovaným cyklom. Všetky tri spoločnosti používajú plynovú turbínu Siemens Energy typu SGT5-4000F.
„Aj v budúcnosti budeme potrebovať flexibilné druhy výroby energie. Táto skúška nás posúva o krok bližšie k zelenej elektrárni tu vo Viedni,“ dodáva P. Hanke.
Prevádzkový test vodíka v elektrárni Donaustadt má poskytnúť dôležité údaje o účinnosti a emisiách spoluspaľovania vodíka. Tie následne poslúžia pri ďalšom vývoji komponentov plynových turbín a infraštruktúr elektrární schopných spaľovať vodík.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.