Kým najväčší celkový potenciál z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na Slovensku má solárna energia, najvyšší technický potenciál má vďaka prírodným podmienkam biomasa.
Výroba energie z vody, biomasy, slnka aj vetra má na Slovensku potenciál pre ďalší rozvoj, v ceste mu však stojí hneď niekoľko prekážok. Vyplýva to zo štúdie Možnosti využitia obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a ich vplyv na elektrizačnú sústavu z dielne Slovenského výboru Svetovej energetickej rady.
Kolektív autorov spracoval tento materiál na podnet Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Podrobnejšie sme o samotnej štúdii a okolnostiach jej vzniku na Energie-portal.sk písali v tomto článku.
Aký potenciál majú podľa jej autorov jednotlivé OZE na Slovensku?
Vodná energia
Technicky využiteľný potenciál vodných elektrární u nás podľa štúdie dosahuje okolo 6700 GWh, pričom v súčasnosti je využitý zhruba na 55 %. Možností na výstavbu veľkých vodných elektrární s inštalovaným výkonom nad 10 MW však už veľa nie je.
Ako možné lokality pre nové veľké hydroelektrárne štúdia spomína lokalitu na dolnom Váhu pri Seredi (ako tandem Madunice – Sereď) či rieku Ipeľ. Oba projekty by však znamenali pomerne drastický zásah do ekosystémov a boli by s nimi spojené veľké investičné náklady s dlhou dobou návratnosti.
Z 25 veľkých vodných elektrární s výkonom nad desať megawattov, ktoré na Slovensku už existujú, majú štyri hydroelektrárne schopnosť prečerpávania. Význam týchto elektrární tak spočíva aj v tom, že dokážu pokrývať denné výkonové špičky a poskytovať podporné služby.
Na limity však v súčasnosti narážajú aj mal vodné elektrárne (MVE). „Narastajúci rozvoj malých vodných elektrární na Slovensku zabrzdilo ministerstvo životného prostredia, ktoré zrušilo množstvo riečnych profilov, na ktorých bolo možné postaviť malú vodnú elektráreň s výkonom do 10 MW,“ pripomínajú autori štúdie. „V pôvodnej koncepcii bolo identifikovaných 375 vhodných vodných profilov, v novej koncepcii ich zostalo 58.“
Biomasa
Najväčší technický potenciál rozvoja spomedzi OZE má u nás podľa štúdie vďaka prírodným podmienkam Slovenska biomasa. Zdrojom pre biomasu pritom môžu byť produkty rastlinného aj živočíšneho pôvodu.
„Biomasa má veľkú perspektívu pri výrobe tepla pre vykurovanie najmä v centrálnych vykurovacích systémoch, menej v domácnostiach, vo forme peliet, brikiet, drevných štiepok a slamy,“ uvádzajú autori štúdie.
Celkový potenciál biomasy na Slovensku vyčíslili na približne 33 400 GWh, pričom rovnako veľký je aj jej využiteľný technický potenciál podľa Stratégie vyššieho využívania OZE v SR.
Čo sa týka výroby elektriny z biomasy, štúdia upozorňuje, že jej rozvoj brzdí viacero faktorov. Zvyšovanie produkcie biomasy na energetické účely si vyžaduje rozširovanie produkčných plôch na úkor iných plodín. Výroba elektriny z biomasy je tiež spojená s produkciou skleníkových plynov – dochádza pri nej dokonca k uvoľňovaniu obdobného objemu CO2 ako pri spaľovaní uhlia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.