VSE
VSE
Belimo

Viessmann rozširuje ponuku tepelných čerpadiel pre rekonštrukcie budov

Dodávateľ prichádza s riešeniami poskytujúcimi vyššiu výstupnú teplotu a možnosť inštalovania do existujúceho vykurovacieho systému.

Viessmann rozširuje ponuku tepelných čerpadiel pre rekonštrukcie budov

Foto: Viessmann

  • Aktuality |  22.04.2022 |  Martin Rojko

Konštrukčné aj výkonové parametre tepelných čerpadiel sú v súčasnosti vhodné najmä pre novostavby, menej pre rekonštruované objekty. Budúci vývoj však smeruje k vyššiemu používaniu tepelných čerpadiel v rekonštrukciách.

Spoločnosť Viessmann ako dodávateľ technických zariadení musí na tento trend reagovať a prichádzať s riešeniami. To znamená s ponukou čerpadiel schopných zabezpečiť vyššiu výstupnú teplotu, či výkonovo prispôsobiť zariadenie pre inštalovanie do pôvodného vykurovacieho systému.  

Pri tepelných čerpadlách zem/voda a voda/voda nedochádza z hľadiska používania chladív ku zmenám. Stále sa používa R410A. Viessmann ponúka rad Vitocal 200-G s pôvodným chladivovým okruhom určeným pre vyšší rad Vitocal 300-G, no bez zmenenej ceny. Znamená to vyššiu účinnosť a ostatné parametre pri nižšej cene. Ide o jednotky s výkonom do 17 kW (zem/voda), resp. 23 kW (voda/voda).

Tepelné čerpadlá Vitocal 300-G menia kompresory on-off na modulované. Vďaka tomu dokážu pripraviť teplú úžitkovú vodu až do teploty 60°C bez pomoci dodatočného ohrevu záložného zdroja. Výhodou modulovaných kompresorov je aj tzv. nočný režim, kedy zariadenie funguje v nočných hodinách s nižším výkonom a tým aj hlučnosťou.

Čerpadlá tohto radu s výkonom do 16 kW (zem/voda), resp. 20 kW (voda/voda) majú integrovaný prietokový ohrievač aj obehové čerpadlá. Vyššie výkonové rady do 42 kW (zem/voda) alebo do 58 kW (voda/voda) sa uplatňujú skôr pri kaskádovom zapojení.

Riešenie aj pre odpadové teplo

Okrem sériových produktov, ktoré je Viessmann schopný dodať do niekoľkých dní, sa vyrábajú na zakázku aj tzv. Pro série. Sem patrí Vitocal 200-G Pro v dvoch výkonových radoch do 100, resp. 125 kW. “Ich výhodou je možnosť inštalovania aj do rohov miestností,” objasňuje P. Kuliaček.

Vyšší “Pro” rad Vitocal 300-G Pro umožňuje dodávať výkony až do 280 kW (voda/voda). Pri projektoch s potrebnou vyššou výstupnou teplotou ako 60° C, teda napríklad inštalácie do už existujúceho pôvodného systému, je vhodné tepelné čerpadlo Vitocal 350-HT Pro s nezápalným a netoxickým chladivom R1234ze s veľmi priaznivým faktorom GWP=6.

“Výhodou tepelného čerpadla je aj to, že dokáže pracovať s primárnou teplotou až do 45° C a výstupnou až do 90° C. Je to teda vhodné riešenie pre odpadové teplo. Výkon v prípade typu voda/voda sa pohybuje až do 350 kW.”

Splitové tepelné čerpadlá vzduch-voda

Viessmann ponúka rad Vitocal 100-S aj 200-S, pričom o niečo viac sa predávajú zariadenia vyššieho radu. Model Vitocal 100-S do výkonu 8 kW prešiel zmenou chladiva na R32, čo sa odrazilo na parametroch. Výstupná teplota sa mierne zvýšila na 58° C. Zvýšil sa aj faktor účinnosti vykurovania COP a chladenia EER. Všetky jednotky obsahujú jeden modulovaný kompresor a elektrický prietokový ohrievač.

Aké novinky chystá Viessmann v tomto roku

Dodávateľ vykurovacej techniky pripravuje ešte v tomto roku viacero noviniek v segmente tepelných čerpadiel. Aj splitové jednotky vzduch-voda Vitocal 200-S do výkonu 10 kW postupne prejdú na chladivo R32 pri maximálnej náplni do 1,5 kg. Zmenami prejde dizajn aj výkonové parametre, čo sa odrazí napríklad na nižšej hlučnosti.

Výraznú zmenu čaká portfólio vnútorných jednotiek. “Sme si vedomí toho, že s hydraulikou sú problémy. Inštalatér musí riešiť rôzne komponenty, aby sa dosiahol potrebný prietok. Preto väčšina jednotiek bude vybavená už aj expanznou nádobou s objemom 10 alebo 18 litrov a rozmrazovacím zásobníkom," hovorí produktový manažér spoločnosti Viessmann. Nové vnútorné jednotky zároveň umožnia skrátiť celkový čas montáže až o 90 minút.

Viessmann uviedol začiatkom roku na trh aj monoblokové tepelné čerpadlá v radoch 150 a 250-A. Sú už s ekologickým chladivom R290 (vo vonkajšej jednotke) a vedia produkovať vyššiu výstupnú teplotu až do 70° C.  

Vyšší výkonový rad tepelných čerpadiel vzduch/voda Energycal je vhodný najmä pre novostavby pri výstupnej teplote do 65° C. Ale aj tu prichádza dodávateľ s novinkou určenou najmä pre projekty rekonštrukcií. Energycal AW PRO HT EVO poskytne výstupnú teplotu až do 80° C. “Na slovenský trh bol tento produkt uvedený začiatkom roku,” upresňuje P. Kuliaček.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

SPP pokračuje vo výstavbe nabíjacích staníc pre elektromobily

Najnovšie stanice pribudli v Košiciach.

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Monitoring energetiky | 7. - 13. 5. 2024

Prehľad energetických noviniek v médiách, verejnej správe a legislatíve za uplynulé obdobie.

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pribudlo 40 GW batérií. Celosvetová kapacita sa vlani zdvojnásobila

Pod rast sa podpísala najmä elektromobilita.