Zariadenie, ktoré Viessmann prezentoval na veľtrhu Aquatherm Nitra, využíva modulárne riešenie. Pýtali sme sa na podrobnosti.
Nové trendy vo vykurovaní a chladení, novinky v obnoviteľných zdrojoch energie, v oblasti technického zabezpečenia budov či energetického manažmentu. To je len časť záberu tohtoročného veľtrhu Aquatherm Nitra, ktorý sa v uplynulom týždni uskutočnil na nitrianskom výstavisku.
Jedným z najväčších vystavovateľov na veľtrhu bola spoločnosť Viessmann, medzinárodný výrobca vykurovacích, priemyselných a chladiacich systémov. Navštívili sme jej expozíciu.
Foto: Energie-portal.sk
Ukázali kotly pripravené na vodík
Viessmann svoju tohtoročnú expozíciu primárne zameral na obnoviteľné zdroje energie (OZE). „Znamená to, že tu nájdete najmä tepelné čerpadlá, fotovoltické systémy, solárne termické systémy, ale aj rekuperačnú jednotku,“ priblížil Peter Heyder, key account manager Viessmann Slovensko.
Zloženie expozície však naznačuje, že vo vykurovaní má stále čo povedať aj zemný plyn. „Nechýbajú tu ani plynové kondenzačné kotly, ktoré sú zároveň pripravené už aj na budúcnosť a sú schopné spaľovať aj vodík,“ podotkol P. Heyder.
Peter Heyder | Foto: Energie-portal.sk
Moderné kotly sú certifikované na spaľovanie zemného plynu s prímesou 20 % vodíka. Spoločnosť však zároveň plánuje uviesť na trh aj kotol, ktorý dokáže využívať čistý vodík.
Expozíciu rôznych zdrojov na výrobu tepla a elektrickej energie Viessmann doplnil aj kompletným portfóliom podlahového vykurovania, radiátorov a ďalších komponentov potrebných pre vykurovanie a chladenie.
Viessmann Invisible nahradí technickú miestnosť
Highligtom celej výstavy je však podľa P. Heydera koncept Viessmann Invisible. Ide o nové energetické riešenie, ktoré na malej ploche integruje rôzne zariadenia, znižuje nároky na priestor a vďaka prispôsobiteľnému dizajnu sa môže stať aj zaujímavým obohatením interiéru.
Foto: Energie-portal.sk
„Je to zariadenie, ktoré sa skladá zo štyroch základných modulov. Prvý je zložený z tepelného čerpadla vzduch-voda s výkonom 8 kW. Druhý modul v sebe nesie kompletnú hydrauliku, ktorú potrebuje tepelné čerpadlo, teda akumulačnú nádobu, expanzné nádoby, kompletné potrubie. Ďalšie dva moduly zahŕňajú zásobníky teplej vody, každý s objemom 125 litrov. A ak zákazník má záujem, Viessmann Invisible vieme doplniť aj o rekuperačnú jednotku, prípadne o menič prúdu s batériami,“ priblížil P. Heyder.
Foto: Energie-portal.sk
Prednosťou celého konceptu podľa P. Heydera je kompaktnosť: každý modul má hĺbku len 28 cm. Oproti štandardnej inštalácii tepelného čerpadla s rekuperáciou tak Viessmann Invisible dokáže ušetriť tretinu miesta.
Zariadenia sú konštruované tak, aby poskytovali tichý chod, vďaka čomu si nevyžadujú špeciálnu technickú miestnosť a môžu byť súčasťou interiéru. Predné prekrytie modulov Viessmann štandardne dodáva v perleťovej bielej farbe, ale celé zariadenie je možné dizajnovo prispôsobiť. Viessmann Invisible tak je možné „zabudovať“ podobne ako chladničku alebo umývačku riadu v kuchynskej linke.
„Zariadenie je modulárne, vďaka čomu sa dá vyskladať rôzne, v závislosti od priestorových možností a preferencií. Moduly môžete usporiadať vedľa seba, ale aj do rohu,“ doplnil P. Heyder.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.